Zilliqa (ZIL) Nedir?

Zilliqa (ZIL) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
738 kez okundu

Zilliqa (ZIL) diğer bazı blok zincirlerinden görülen ölçeklenebilirlik sınırlamalarını ele alan bir akıllı sözleşme platformudur. Platform, gerçekleştirilebilecek işlem sayısını en üst düzeye çıkarmak için sharding adı verilen bir teknoloji kullanmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede ZIL Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Zilliqa (ZIL) Nedir?

Platform, Sharding kavramına dayanmaktadır. Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimi ağlarının ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. İşlem hızının Ethereum ağından bin kat daha fazla olması planlanmaktadır.

Zilliqa hızlıdır, güvenlidir ve merkezi değildir. Platformun yüksek verimi, eski blok zinciri platformlarının yaşadığı sorunlar konusunda kullanıcıların endişe etmemeleri sağlamaktadır. Ağ tıkanıklığı, yüksek işlem ücretleri veya güvenlikle ilgili endişeler Zilliqa’da geride bırakılmıştır.

Platformları işlemleri doğrulamak için PoW fikir birliği protokolünün değiştirilmiş bir sürümünü kullanmaktadır. Ekibe göre bu değiştirilmiş konsensüs modeli, piyasadaki diğer ağlarla karşılaştırıldığında madenciliğin uygun maliyetli bir versiyonunu sağlamaktadır.

Zilliqa (ZIL) Kurucusu Kimdir?

Proje, 2017 yılında Singapur Ulusal Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından kurulmuştur. İlk ekip üyeleri arasında Xinshu Dong, Yaoqi Jia, Amrit Kumar ve Prateek Saxena bulunmaktadır.

Zilliqa’nın (ZIL) Güçlü Yönleri Nelerdir?

Zilliqa, sharding teknolojisini kullanan ilk platformdur. Bu onu piyasadaki rakiplerinin önüne geçiren avantajlardan biridir. Bundan dolayı platform, ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için tasarlanmış tamamen yeni bir tür blok zinciri olarak tanımlanmaktadır.

Ağ, işlemlerin küçük gruplara ayrıldığı ve paralel işlem doğrulaması için madenciler arasında bölündüğü Sharding konseptini kullanmaktadır. İşlem doğrulaması için daha küçük gruplar geliştirmek, belirli bir zaman diliminde daha fazla sayıda işlemin gerçekleştirilmesine neden olmaktadır. Ek olarak Sharding tasarımı, eşzamanlı zincirlerin işlemleri paralel yürütmesine izin vererek ağın genel kapasitesini arttırmaktadır.

Ayrıca Zilliqa, yerel programlama dili Scilla aracılığıyla akıllı sözleşme oluşturmayı desteklemek için akıllı bir sözleşme katmanı sağlamaktadır.

ZIL Tokeni Nedir?

Zilliqa’nın kripto para birimi ZIL’dir. ZIL, blok zincirdeki işlemler için ödeme yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu ücretler ise blok zinciri çalıştırmak için hesaplamalar yapan düğümlerini ödüllendirmede kullanılmaktadır.

Zilliqa’nın (ZIL) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Zilliqa’nın (ZIL) toplam arz miktarı 21,000,000,000 ZIL’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 14,184746,126 ZIL’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 452,114,738$ olan projenin piyasa değeri 1,533,138,832$ olarak belirlenmiştir.

ZIL şu anda kripto para borsalarında 0,105748$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2021’de 0,255376$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.