Zcash (ZEC) Nedir?

Zcash (ZEC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
916 kez okundu

Zcash, işlemleri korumak için sıfır bilgi ispatı (ZKP) kullanan ve işlemin içeriğini halka açık bir blok zincirinde dahi gizli yapan, gizlilik odaklı blok zincir tabanlı bir ödeme ağıdır. Gizliliğe ve anonimliğe odaklanmıştır. Ağdaki düğümlerin, işlemlere ait bilgileri gizli tutarak doğrulamasına olanak sağlayan zk-SNARK isimli bilgi ispatı teknolojisini kullanmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede ZEC Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak ZEC’in kurucusuna, güçlü yönlerine ve fiyatına değineceğiz.

Zcash (ZEC) Nedir?

Zcash, anonim dijital ödemeler yapmak için bir gizlilik parasıdır. İşlemlerin gizli tutulmasını sağlamak için bir şifreleme aracı kullanmaktadır.

Değiştirilebilir bir kripto para birimidir. Bu tokenlerin aynı olduğunu ve işlem geçmişi içermediğini anlamına gelmektedir. Bu da ödemelerin takibini zorlaştırmaktadır.

Zcash’in hedefi, işlemleri gizleyen gizlilik odaklı bir başka para Monero’ya daha iyi bir alternatif sunmaktır. Zerocash protokolünden doğan Zcash, 2016 yılında Bitcoin blok zincirinden çatallanmıştır. Platformun yerel kripto para birimi ZEC’tir.

Zcash’in (ZEC) Kurucusu Kimdir?

Zcash (ZEC) Ekim 2016’da kurulmuş bir şirkettir. Şirketin CEO’su Zooko Wilcox-O’Hearn’dir. Ekip, blok zincir mühendisleri ve bilgisayar bilimcilerinden oluşmaktadır.

Ayrıca ekip, merkeziyetsizlik ilkesine sahip olduklarını ve ağın sahibi olmadıklarını ifade etmektedir. Ekip, ağın katılımcısıdır. Topluluğun üzerinde anlaşması gereken güncellemeleri önererek protokolün oluşturulmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmaktadırlar.

Zcash’in (ZEC) Güçlü Yönleri Nelerdir?

  • Gizlilik: Platform, sıfır bilgi ispatını kullanarak işlem bilgilerini şifreler ve kullanıcıların verilerini korumaktadır. Bu teknoloji sayesinde cüzdan adresleri ya da gönderilen miktar vb. ayrıntılar paylaşılmadan işlemler doğrulanmaktadır.
  • Farklı Seçenekler: Kullanıcılar, işlemlerini çeşitli şekilde gerçekleştirebilmektedir. Kullanıcılar özel gönderimler dışında Bitcoin veya Ethereum üzerinden herkese açık ödemeler de gönderebilmektedir. 
  • Fungible (Değiştirilebilir): Zcash, tokenleri değiştirilebilir. Bu, üçüncü tarafların işlem geçmişi oluşturmasını zorlaştırmaktadır.
  • Düzenleyici Dostu: Platformda işlemler ağ üzerinde herkese açık şekilde gönderilebilmektedir. Montero gibi diğer gizlilik koinleri kadar düzenleyici incelemeyle karşılaşılmamaktadır. Bu da tam uyumlu kripto para borsalarının sunucularında Zcash’i listelemelerine izin vermektedir.

Zcash’in (ZEC) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Zcash’in (ZEC) toplam maksimum ve toplam arz miktarı 21,000,000 ZEC’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 12,322,250 ZEC’tir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 210,953,572$ olan projenin piyasa değeri 1,888,010,706$’dır.

ZEC şu anda borsalarda 153,32$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ekim 2016’da 3,191,53$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.