Zcash

Zcash

Bitci.com
Bitci.com
1325 kez okundu

Zcash, gizlilik odaklı ve global ekonominin her alanında hizmet verme hedefinde olan sanal para girişimi olarak tanımlanırken; sembolü ZEC olarak tanımlanmıştır.

Bitcoin’den yaklaşık olarak 7 yıl sonra ortaya çıkarılan ve aynı Bitcoin gibi 21 milyon adet basılan Zcash; gizlilik esaslı ve 1.1 milyar dolar market cap olan dijital para birimidir. Eğer kendi gizlilik yazılımı olmayan Ethereum ve Litecoin gibi kripto para birimleriyle işlem yaptıysanız hareket geçmişi, Blockchain yani blok zinciri sistemi basit bir ifadeyle muhasebe defterinde herkese açık bir şekilde görüntülenebilir.

Kripto para birimi ZEC ekibi, gizliliği en temel haklardan biri olarak kabul ediyor ve kişisel gizliliğin yanında şirket gizliliğinin de iş dünyası açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyor.  Zcash’in gizlilik odaklı kodu ile yatırımcılar şahsi verilerini kontrol edebiliyor.

Sanal para birimi Zcash 28 Ekim 2016 tarihinde faaliyete geçerek işlem görmeye başladı. ZEC, piyasaya çıkmadan önce bilimsel geliştirmeler ve araştırmalar yapıldı. Verilerin iyi bir şekilde saklanabilmesi için alanında uzman bilim adamları ve hacker’larla beraber çalışıldı.

Zcash Madenciliği

Kripto para birimi Zcash aynı ilk sanal para birimi Bitcoin gibi toplam 21 milyon adet toplam arzı sahiptir. İki kripto para birimi bir diğer benzerlikte consensus aşamasında proof of work (Pow) kullamalarıdır. Yalnız bunlara ek olarak gizlilik sırasında sağlamak amacıyla zk-SNARKs yapısıyla desteklenmektedir. Bu durum ile madencilik yaparak da gelir elde etmek mümkün olmaktadır. Zcash’ın diğer sanal para birimlerinden farklı yapan bir başka özelliği ise geliştirme ekibinin ve kar amacı gütmeyen ZEC Vakfı’nın Blockchain yani blok zinciri fonu ile finanse edilmesidir. Zooko Wilcox tarafından kurgulanan ve tam olarak kendine özgü bir yöntem ile çalışan sisteme göre: 2020 yılına kadar ZEC madencilik ödülünün beşte biri, kuruluşun token sahiplerine dağıtılacaktır,  bu da toplam Zcash arzın yüzde 10’unu oluşturmaktadır.

Zcash Fiyat ve Şuan Ne Kadar?

28 Ekim 2016 tarihinde faaliyete geçerek işlem görmeye başlayan Zcash, bu yazıyı hazırladığımız sırada (03.08.2019) 65.50 dolar seviyesinde hareket ediyor. 

ZEC, piyasaya çıktığı ilk gün 4293 dolar seviyesinde bulunurken, sonrasında sert düşüşler yaşadı. Zcashi bu yazıyı hazırladığımız zamanda (03.08.2019) 65.50 dolar seviyesinde işlem görürken, dünkü fiyatına göre ise ortalama yüzde 1.10 seviyesinde değer kaybetti.

1 Zcash Kaç TL ve Kaç Dolar?

Zcash’in gizlilik odaklı kodu ile kullanıcıların şahsi verilerini kontrol edebilirken, TL değerine baktığımızda 1 ZEC 366 dolar seviyesinde bulunuyor. www.bitci.com’a girip ek bir ücret ödemeden üye olup, daha sonra borsa menüsünden ZEC seçip belirlediğiniz miktarda Zcash alımı yapabilirsiniz.

Bitcoin’den yaklaşık olarak 7 yıl sonra ortaya çıkarılan ve aynı Bitcoin gibi 21 milyon adet basılan Zcash, bu yazıyı hazırladığımız dakikalarda (03.08.2019) 65.50 dolar seviyesinde bulunurken, dünkü fiyatına göre ise yüzde 1.10 geriledi.  Zcash satın almak şimdi çok kolay.

Zcash Satın Al

Sanal para piyasasıyla ilgilenen ve Cardano sahibi olmak isteyen kişiler dijital para borsa platformlarından alım ve satım işlemini gerçekleştirebilirler. 

Zcash Grafik ve Analiz

Dijital para birimi Zcash’e yatırım yapmayı düşünen kişilerin yatırım yapmadan önce Zcash grafik üzerinden geçmiş verileri incelemeleri doğru karar vermek adına faydalarına olacaktır. Kullanıcılar böylece daha doğru bir şekilde yatırım kararı alabilir.

Zcash, piyasaya çıktığı ilk gün 4293 dolar seviyesinde bulunurken, ZEC için yapılan analizler değerindeki dalgalanmaları sonrası daha kıymetli bir hal aldı. Kullanıcıların Zcash’le ilgili yapılmış analizleri takip etmeleri özellikle de belli isimlerin analizlerini takip etmeleri yatırım kararı almalarında oldukça faydalı olacaktır.

Zcash Türkiye ve Borsası

Btün global piyasalarda olduğu gibi Türkiye’de de dijital para birimleri yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının dikkatini çekmiştir ve kripto para birimlerinin fiyat hareketlerinde sert dalgalanmalar sürdükçe dikkat çekmeye devam etmektedir. 

Sanal para birimlerine yatırımcı ilgisinin artmasıyla birlikte, sanal para borsa platformlarının da sayıları artmıştır. Zcash sahibi olmak isteyen kişiler bu kripto para borsalarını kullanarak işlem yapabilir.

Zcash Nasıl Üretilir?

Zcash tıpkı ilk ve en popüler kripto para birimi Bitcoin gibi toplam 21 milyon adet toplam arzı sahiptir. İki sanal para birimi bir diğer benzerlikte consensus aşamasında proof of work (Pow) kullamalarıdır. Ancak bunlara ek olarak gizlilik sırasında sağlamak için zk-SNARKs yapısıyla desteklenmektedir. Bu durumla madencilik işlemi yaparak da gelir elde etmek mümkün olmaktadır.

Zcash Forum ve Haber

Kripto para birimleri ile ilgili forum siteleri kişilerin fikir alışverişi yapmalarına uygun bir ortam sağlarken; kripto para birimi Zcash’e yatırım yapmak isteyen kişiler de forum sitelerindeki fikir alış verişinden faydalanmaktadır.

Zcash, yaşadığı fiyat yükselişleriyle yeni yatırımcıların dikkatini çekerek yatırımcı sayısını yükseltirken, bu fiyat hareketlerinde sanal para dünyasında yaşanan son gelişmelerin ve haber akışlarının da etkisi büyüktür. Buna bakarak yatırımcıların haber akışlarını ve yeni gelişmeleri takip etmeleri oldukça kritik sonuçlar doğurabilir.

Zcash Nasıl ve Nereden Alınır?

Zcash kripto para borsalarından satın alabilir ve satabilirsiniz.

Kripto para borsalarında Zcash, alım satım platformunun değerlendirmesinden geçtikten sonra satılabilmektedir. Bitci.com profesyonel kripto değerlendirmesinden geçmiş olan kripto paralar için hemen üye olabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.