Yearn Finance (YFI) Nedir?

Yearn Finance (YFI) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
687 kez okundu

Yearn Finance blok zincirinde getiri yaratma, kredi toplama ve daha fazlasını sağlayan DeFi içindeki bir ürün paketidir. Protokol, çeşitli bağımsız geliştiriciler tarafından sürdürülüp YFI sahipleri tarafından yönetilmektedir. Bitci.com olarak bu makalede Yearn Finance (YFI) Nedir sorusuna yanıt verip merak edilen konulara değineceğiz.

Yearn Finance (YFI) Nedir?

Yearn Finance, kullanıcıların Ethereum ağı üzerinden borç alma ve ticaret yapma olanağı sunmaktadır. Protokolün kripto para birimi YFI’dir. YFI tokeni bir nevi teşvik tokenidir. Platformun kurucusu Andre Cronje’dir.

Vault (Kasa)

Piyasada bulunan fırsatlara göre otomatik olarak getiri üreten sermaye havuzlarıdır. Kasalar, gaz maliyetlerini sosyalleştirerek ve sermayeyi otomatik olarak değiştirerek kullanıcılara fayda sağlamaktadır. Son kullanıcıların ayrıca ilgili protokoller ve DeFi hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmez. Bu sebeple Vault’lar pasif bir yatırım stratejisini desteklemektedir.

Governance (Yönetim)

Yearn Finance ekosistemi, ekosistemi yöneten zincir dışı teklifleri sunan ve oy veren YFI sahipleri tarafından yönetilmektedir. Çoğunluk desteğini alan teklifler, dokuz üyeli bir çoklu imza cüzdanı tarafından uygulanmaktadır. Değişiklerin uygulanabilmesi için dokuz üyeden altısının imzası gerekmektedir. Çok imzalı cüzdan üyeleri, YFI sahipleri tarafından onaylanmıştır. Ancak gelecekteki yönetim oylarıyla bu değişebilir.

Yearn Finance’ın (YFI) Ürünleri Nelerdir?

yVaults

yVaults, kripto varlıkları için tasarruf hesapları gibidir. Depozitonuzu kabul edip ardından DeFi’de mevcut olan yüksek verimli bir stratejiye yönlendirme yapmaktadırlar.

Iron Bank

Iron Bank, hem kullanıcılara hem de protokollere borç verme hizmeti sunmaktadır. Bu, Whitelist’a alınan protokoller için sıfır teminatlı krediler olabilmektedir. Ancak kullanıcılar için fazla teminatlandırılmış bir kredi olabilir.

Woofy

WOOFY token, YFI’nin arkadaşı olarak görülebilir. Özel Woof teknolojisini kullanarak, iki token arasında dönüşüme izin vermektedir. Bu da kullanıcıların daha yumuşak bir pakette YFI’ye maruz kalmasına izin vermektedir.

Yearn Finance’ın (YFI) Arzı ve Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Yearn Finance’ın toplam arzı 36,666 YFI’dir. Bu arzın 35,692’i ise dolaşımdadır. Toplam arzının düşük olmasına bağlı olarak fiyatı bir hayli yüksek olan ve zaman zaman Bitcoin’le yarışan YFI fiyatı şu anda 24,134$’dır. Üstelik proje Mayıs 2021’de 90,786$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.