Waves (WAVES) Nedir?

Waves (WAVES) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
657 kez okundu

Blok zinciri bilgisi kısıtlı olan kişilerin dahi hızlı ve kolay bir şekilde yeni bir token oluşturmasını sağlayan işlevli bir blok zinciridir. Bitci.com olarak bu makalede Waves Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Waves Nedir?

Kullanıcıların merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturmasına olanak tanıyan bir blok zinciri platformudur. Ayrıca bir akıllı sözleşme çözümüdür ve merkezi olmayan bir borsa (DEX) olarak görev almaktadır. Ek olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi kripto para bilgisi kısıtlı kişilerin dahi yeni tokenler oluşturabilmesini sağlamaktadır.

Waves blok zincirinde yeni token oluşturmak isteyen kullanıcılar, bunu akıllı sözleşmeler yerine hesaplarında çalışan komut dosyaları aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Bu tokenlerin yönetimi de aynı şekilde kullanıcı hesaplarıyla sağlanmaktadır. Oluşturulan tokenleri platformun WAVES.Exchange isimli DEX’inde işlem görmektedir.

Waves Kimin Tarafından Kuruldu?

Platform Ukrayna’da doğan bilim adamı Alexander Ivanov tarafından kurulmuştur. Ivanov, Waves’ten önce de kripto para sektöründe boy gösteren biriydi. Üstelik anlık değişim platformu Coinomat’ı ve endeksleme sitesi Cooleindex’i piyasaya sürmüştü. Ayrıca Ivanov, ABD Doları’na sabitlenmiş bir stabil koin olan CoinoUSD’nin gelişiminde de rol oynadı.

Waves Nasıl Oluşturuldu?

Platform, erken aşamadaki blok zinciri platformlarını ve ürünlerini geliştirmek amacıyla oluşturuldu. Ayrıca mevcut iş süreçlerini iyileştirmek veya yeni hizmetler oluşturmak için blok zinciri kullanmak isteyen iş dünyasına hitap etmeyi de amaçladı.

Devamında ise platform, akıllı sözleşme ve d’App’leri geliştirmeyi desteklemeye başladı. Sahip olduğu hız ve kullanım kolaylığı da rekabette öne geçmesini sağladı. Devam eden süreçte bir çapraz zincir ve oracle ağı olan Gravity ve merkezi olmayan finans (DeFi) odaklı Neutrino platformu da dahil olmak başarılı ürünleri piyasaya sürdü.

Waves Coin Nedir?

Platformun kripto para birimi WAVES’tir. WAVES coin, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Kullanıcıların platformu istediği zaman kullanabilmesini sağlayan işlemler için sabit bir ücret vardır. Bu üm işlem ücretleri yerel WAVES tokeniyle ödenmektedir. Ayrıca WAVES, blok ödülü gibi standart görülen ödemeler de kullanmaktadır.

WAVES Toplam Arzı Nedir? WAVES Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Waves (WAVES) toplam arz miktarı 100,000,000 WAVES’tir ve bu arz miktarının tamamı dolaşımdaki. Bununla birlikte WAVES’in son 24 saatlik ticaret hacmi 43,413,459$ olarak görülürken piyasa değeri ise 379,962,160$’dır.

WAVES coin şu anda kripto para borsalarında 3,81$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mart 2022’de 61,30$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.