Vite (VITE) Nedir?

Vite (VITE) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1042 kez okundu

VITE, DAG tabanlı bir akıllı sözleşme platformudur. Vite, güvenliğe ek olarak yüksek verim, düşük gecikme süresi ve ölçeklenebilirlik için uygulama gereksinimlerini karşılamaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Vite nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Bununla birlikte proje hakkında merak edilen diğer konulara da değineceğiz. Keyifli okumalar.

Vite (VITE) Nedir?

“Mesaj teslimiyle iletişim kurabilen, farklı operasyonel mantığa sahip bir dizi akıllı sözleşmeyi destekleyebilen dApp platformu” olarak açıklanmaktadır.

Vite, DAG (Dağıtık Defter Teknolojisi) defter yapısını kullanır ve defterlerdeki işlemler hesaplara göre gruplanmaktadır. Vite’daki Anlık Görüntü Zincir Yapısı, DAG defterinin güvenlik eksikliğini telafi etmektedir. DAG teknolojisinde işlem ücreti bulunmamaktadır. İşlemler doğrusal zincir olarak tutulmamaktadır. İşlemler doğrusal olmayan şekilde kaydedilmektedir.

İşlemlerin yazılması ve onaylanmasının asenkron olduğu HDPoS konsensüs algoritması, yüksek performans ve ölçeklenebilirlik sağlamaktadır. Vite VM, EVM ile uyumludur ve Solidity’den genişletilmiş akıllı sözleşme dili, daha güçlü tanımlama yeteneği sağlamaktadır.

Ek olarak Vite tasarımında, bilgileri akıllı sözleşmeler aracılığıyla ileten olaya dayalı mimarinin benimsenmesidir. Yerleşik yerel tokenlara ek olarak Vite kullanıcıların kendi dijital varlıklarını yayınlamalarını desteklemektedir. Ayrıca Loopring Protokolü ile zincirler arası değer aktarımını sağlamaktadır.

Vite, kaynak tahsisi kotalara göre gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle “hafif kullanıcılar” işlem ücreti ödemek zorunda kalmaz. Ayrıca Vite sözleşme planlama, sözleşme güncelleme ve ad servisi gibi diğer özellikleri de desteklemektedir.

VITE’nin Özellikleri Nelerdir?

  • Dağıtık Defter Teknolojisi (DAG)
  • Yüksek TPS
  • Anında onaylama
  • Sıfır ücretli işlemler
  • Anlık görüntü zinciri teknolojisi (Snapshot Chain Technology)
  • Merkeziyetsiz borsada değişim

VITE Token Nedir?

VITE Tokeni, bilgi işlem ve depolama kaynaklarını ölçmekle düğümleri tevşik etmek için oluşturulan bir tokendir. Vite web uygulamasıyla ERC-20 ya da BEP-20 tokenine dönüştürülebilmektedir. Dolaşımdaki toplam VITE miktarı bu dönüşümden etkilenmeyecektir.

VITE, Vite zincirine yakıt gücü sağlamaktadır. Ethereum gibi geleneksel yakıt (gas) tüketilen zincirlerin aksine VITE, hesaplama ve bant genişliği kaynakları için stakingi kullanmaktadır. “Gazın” yerine kullanılan işlem modeli sıfır maliyetli ve kota tabanlıdır. Ağda işlemleri başlatmak kotaya mal olmaktadır ve tüketilen kota yeniden doldurulmaktadır. Kullanıcılar, kota almak için ise VITE stake etmektedirler.

ViteX borsasında kullanıcılar VITE stake edebilir ve platform tokeni VX madenciliği yapabilirler. Stake edilen VITE tokenleri üç gün içinde alınabilir ve her kullanıcının hesabına yatırılmadan önce yedi gün boyunca kilitlenmektedir.

Ek olarak VITE tokeni, oylamalarda da kullanılmaktadır. Kullanıcılar oylamalara katılıp oylama ödüllerini kazanabilmektedir.

VITE’nin (VITE) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre VITE’nin toplam arzı 1,033,015,086 VITE’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 864,518,410 VITE’dir.

VITE’nin işlem gördüğü mevcut fiyat 0,050271$’dır. Ancak Nisan 2021’de 0,345255$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.