Vertcoin (VTC) Nedir?

Vertcoin (VTC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1103 kez okundu

Vertcoin Nedir? Vertcoin, GPU madencileri için optimize edilen Bitcoin’e (BTC) benzer açık kaynaklı bir ödeme protokolüdür. Bitci.com olarak bu makalede Vertcoin Nedir ve VTC Nedir sorularına yanıt vereceğiz. Ayrıca VTC mevcut fiyatına değinmeyi de ihmal etmeyeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Vertcoin Nedir? VTC Nedir?

GPU madenciliğine izin vermek ve madenciliği korumak için optimize edilmiş alternatif bir Proof-of-Work blok zinciri olarak olarak oluşturulmuştur. Bitcoin’de (BTC) giderek artan madencilik merkezileşmesine yanıt olarak protokol oluşturulmuştur. “ASIC direncini” sağlamak, Vertcoin (VTC) geliştiricilerinin ana hedefidir.

Bitcoin ve Litecoin ile benzer bir bir P2P kripto para birimi olarak da tanımlanmaktadır. Madencilik işlevlerini merkezi olmayan şekilde gerçekleştirmeye kendini adayan proje, bu nedenle çoğu PoW kripto para biriminin aksine ASIC’e dayanıklıdır. Ayrıca ASIC’e dayanıklı bir kripto para birimi olarak kullanıcılara paralarının kontrolünü tamamen merkezi olmayan bir şekilde vermeyi amaçlamaktadır. ASIC’e en dayanıklı kripto para birimlerinden biridir.

Vertcoin (VTC) Nasıl Çalışıyor?

Vertcoin projesi 2014 yılında başlatılmıştır. İlk başlatıldığında PoW konsensüsüne ulaşmak için Scrypt-N algoritması kullanılmıştır. Ancak Scrypt-N’ye özgü ASIC’lerin ortaya çıkışı Vertcoin ekibini projeye tekrardan başlamak zorunda bırakmıştır.

Yeniden başlangıçta Lyra2RE algoritmasını hazırlayan Vertcoin (VTC) ekibi, çekirdek yazılımı güncellemek için ise 13 Aralık 2014’te Vertcoin’i forklamıştır. Diğer yandan Lyra2RE ile ekip ise “bellek kullanımını ve zaman maliyetini bağımsız olarak değiştirme ve ASIC’lere karşı daha fazla kaldıraç sağlama” şansına erişmiştir.

Lyra2RE’yi uyguladıktan sonra ekip, 10 Ağustos 2015’te başka bir hard fork ile Lyra2REv2’ye yükseltme gerçekleştirmiştir. Bu güncellemenin gerekliliğinin altı çizilirken güncelleme sebebi olarak “bir botnet ağının hash gücünün yüzde 50’sini kontrol altına alması” gösterilmiştir.

Vertcoin (VTC) Toplam Arzı Nedir? VTC Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Vertcoin (VTC) toplam arz miktarı 84,000,000 VTC’tir. Dolaşımdaki Vertcoin (VTC) arz miktarı ise 65,154,311 VTC olarak dikkat çekmektedir. Diğer yandan Vertcoin (VTC) son 24 saatlik ticaret hacmi 242,586$ iken piyasa değeri 13,289,904$’dır.

Vertcoin (VTC) şu anda kripto para borsalarında 0,209$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Aralık 2017’de 9,80$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.