Vega Protocol (VEGA) Nedir?

Vega Protocol (VEGA) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1229 kez okundu

Vega Protocol, blok zincirini finans ve ticaret dünyasına bağlayan merkezi olmayan bir köprüdür. Vega, finansal ürünlerin merkezi olmayan ticareti ve yürütülmesi için bir protokoldür. Halka açık ağlarda tam otomatik, uçtan uca marj ticareti için tasarlanmıştır. Bununla birlikte merkezi olmayan pazarlar oluşturmak için herkes protokolü kullanabilmektedir. Bitci.com olarak bu makalede Vega Protocol Nedir sorusuna detaylı olarak yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Vega Protocol Nedir?

Vega, tam otomatik uçtan uca ticaret ve finansal ürünlerin yürütülmesi için blok zinciri destekli bir genel ağ için bir teknoloji protokolüdür. Ek olarak protokol, Web 3.0 için türev ölçekleme katmanı sağlamaktadır.

Tendermint üzerine kuruludur. Bu, merkezileştirilmiş borsalar gibi benzer deneyimlere sahip merkeziyetsiz ağda türevlerin ticaretini mümkün kılmaktadır. Ayrıca platform, merkeziyetsiz ticaret için optimize edilmiştir ve Ethereum dahil olmak üzere birkaç katman-ağ ile köprü kurabilmektedir.

Her tür pazarın ve ürünün zincir üzerinde oluşturulmasını sağlayan teknik bir katmandır. Geliştiriciler, yatırımcılar ve market yaratıcıları dahil olmak üzere herkes için bir platformdur. Platformun amacı, DeFi sisteminin temel altyapılarından biri olmaktadır. Misyonu ise herkes için ticaret yapma özgürlüğü sağlayacak araçlar geliştirmektir.

Ağ, hisse kanıtı ile güvence altına alınmaktadır. Merkeziyetsiz sistemde piyasa yapıcı kaynakları çekme ve dağıtma sorununu çözmek için, piyasa güçlerine dayalı yeni bir likidite teşvik planını hayata geçirerek marj ticareti uygulamaktadır.

Merkezi bir borsa kullanmakla karşılaştırılabilir deneyime sahip, merkezi olmayan bir ağda türevlerin ticaretini mümkün kılan, özel olarak oluşturulmuş bir proof-of-stake zinciridir.

Vega Token Nedir?

Protokolün kripto para birimi VEGA’dır. ERC-20 standartlarına sahip bir tokendir yani Etheruem ile uyumludur. Ethereum-Vega köprüsü aracılığıyla Vega’nın blok zinciriyle etkileşime girmektedir. VEGA kısaca “ağ yönetişimi ve stake tokeni” olarak açıklanabilir. Kullanıcılar VEGA’yı aşağıdakiler için kullanabilmektedir:

  • Ağda yeni pazarların yaratılmasına ilişkin oylama
  • VEGA tokenlerini paylaştırma yoluyla ağda doğrulayıcı düğümleri çalıştırma
  • Staking ve delegasyon yoluyla yatırımcılardan ücret kazanma
  • Piyasaların güvenli ve adil olmasına olanak tanıyan ağ parametrelerini yönetmek

Vega Protocol’un (VEGA) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko’da yer alan verilere göre Vega Protocol’un (VEGA) toplam arzı 64,999,723 VEGA’dır. Dolaşımdaki arz miktarı ise 12,803,070 VEGA’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 1,007,500$ olan VEGA’nın piyasa değeri 77,937,927$’dır.

Vega Protocol’un işlem gördüğü mevcut fiyat 6,12$’dır. Ancak Eylül 2021’de 23,93$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.