VeChain (VET) Nedir?

VeChain (VET) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
939 kez okundu

VeChain blok zincir tabanlı bir tedarik zinciri platformudur. Şeffaf, erişilebilir, gözlemlenebilir ve güvenilir bir ekosisteme sahiptir. Platform 2015 yılında Sunny Lu tarafından kurulmuştur ancak piyasaya sürülüşü 2016’da gerçekleştirilmiştir. VeChain’in sunmuş olduğu ürünler şu anda tarım, lojistik, gıda ve ilaç gibi sektörlerde kullanılmaktadır.

VeChain (VET) Nedir?

VeChain, blok zincir teknolojisinin AR, VR, AL, IoT, 5G vb. teknolojilerinin yanı sıra yeni nesil bilgi teknolojisinin temellerinden biri olduğuna inanmaktadır. Teknolojinin değişmez ve kurcalamaya karşı korumalı özellikleriyle blok zinciri, kullanıcılar arasında benzeri görülmemiş bir veri aktarımını gerçekleştirebiliyor. Üstelik bu bilgi aktarımını güvenli, özgün ve verimli bir şekilde gerçekleştiriyor.

VeChain’in (VET) Amacı Nedir?

VeChain, üretim aşamasından son kullanıcıya kadar tedarik sürecinde karşılaşılacak sorunları çözmek için kullanılır. Nesnelerin internetini teknolojisini (IoT) kullanan platform, işlemlerin güvenliğini akıllı sözleşmelerle gerçekleştiriyor.

Proje sayesinde tedarik zincirinin verimliliği artacak, güvenli ve şeffaf bir süreç oluşturulacaktır. Üstelik maliyetlerin düşmesi ve kullanıcının tedarik süreci üzerinde daha fazla söz hakkının olması da planlanmaktadır.

Proje VeChain Explorer adını verdiği bir sistem geliştirmiştir. Bu sayede VET ve VTHO ile yapılan bütün işlemler kayıt altına alınmaktadır. Bunun dışında geliştirilen VeChain Stats üzerinde ise VET ve VTHO ile ilgili istatistiki verileri gözlemlemek mümkündür.

VET ve VTHO Tokeni Nedir?

Platformun iki tokeni vardır. Bunlar VET ve VTHO’dur. VET tokeni protokol üzerinde değer varlığı olarak iş görür. Diğer token VTHO ise akıllı sözleşmeleri güçlendirmek için kullanılmaktadır. Bu iki token VeChainThor isimli blok zincir ağı üzerinde çalışmaktadır. Ek olarak belirtmek gerek ki VET madencilik yapılan bir kripto para birimi olmadığı için stake etme özelliği yoktur.

VeChain’in (VET) Arzı ve Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre VeChain toplam 86,712, 634,466 VET’lik arza sahiptir. Dolaşımdaki arz ise 66,760,71,299  VET’tir. VeChain’in mevcut fiyatı 0,054057$’dir. Ancak 19 Nisan 2021’de 0,280991$’a a kadar yükselmiş ve fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.