USD Coin (USDC) Nedir?

USD Coin (USDC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
2791 kez okundu

USD Coin (USDC), değeri ABD dolarına sabitlenen bir stabil koindir. Eylül 2018’de Circle ve Coinbase işbirliğiyle başlatılmıştır. Bitci.com olarak bu makalede USDC Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

USD Coin (USDC) Nedir?

ABD dolarını tokenleştirmeye, internet ve halka açık blok zincirleri üzerinden kullanımları kolaylaştırmaya yönelik bir hizmettir. USDC tokenlerinin verilmesi ve kullanılmasının yürütülmesi, ERC-20 akıllı sözleşmeleriyle sağlanmaktadır. Tether (USDT) veya TrueUSD gibi USD destekli diğer kripto para birimlerine bir alternatiftir.

USD Coin’in (USDC) Kurucusu Kimdir?

USD Coin (USDC), Circle ve Coinbase arasındaki bir ortaklık olan Centre konsorsiyumu tarafından geliştirilmiştir. Teknoloji ve yönetim tarafı Centre tarafından yaratılırken Circle ve Coinbase ise kullanıcılarıdır.

Circle, 2013 yılında girişimciler Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafından kurulmuştur. Ayrıca Circle, Goldman Sachs tarafından desteklenen bir kripto girişimi olarak tanımlanmıştır.

USDC Coin (USDC) Nasıl Kullanılır?

USD Coin (USDC), Ethereum blok zincirinde bir ABD dolarının 1’e 1 temsilidir. Bir ERC-20 standartlı token olarak bu standardı destekleyen her uygulamayla kullanılabilmektedir.

Kullanıcıların USDC’yi Circle ile token haline getirmek veya kullanmak için hesap açmaları gerekmektedir. Daha sonra önce ise kimlik doğrulaması (KYC), sonraysa kullanıcıların meşru bir banka hesabına bağlanması gerekmektedir. 

Circle USD platformu, kullanıcıların dört temel eylemi gerçekleştirmesine olanak tanımaktadır:

  • USD’nin tokenize edilmesi.
  • USDC’nin kullanılması.
  • USDC’nin ERC-20 uyumlu Ethereum adreslerine transferi.
  • Harici Ethereum cüzdan adreslerinden USDC’nin yatırılması.

Circle USD yanlış/reddedilen banka transfer için 50$’lık bir komisyona sahiptir. Ancak bunun dışında tokenleştirme ve kullanım hizmetleri için kullanıcıdan herhangi bir ücret talep etmez. Bununla birlikte Coinbase USDC işlemleri için ise tüm standart ücretler geçerlidir. Minimum USDC kullanım miktarı 100 USDC’dir. Tokenler yalnızca iş günlerinde işlenir ve işlem süreci 24 saat kadar sürebilmektedir.

USDC Coin’in (USDC) Faydaları Nelerdir?

  • Kripto para birimlerini almayı kolaylaştırmaktadır.
  • Kullanıcıya geleneksel finansal araçlardan ve kurumlardan farklı bir seçenek sunmaktadır.
  • İtibari parası değersizleşen, hiperenflasyon yaşayan ülke vatandaşlarının paralarını koruması için bir seçenektir.
  • Kullanıcıların anında, güvenli ve düşük maliyetle küresel çapta işlem yapabilmelerini sağlamaktadır.
  • Çeşitli kripto d’App’lerinde, borsalarda ve blok zinciri tabanlı oyunlarda işlem yapılmasına olanak tanımaktadır.

USD Coin’in (USDC) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre USD Coin’in (USDC) toplam arz miktarı 50,395,006,894 USDC’dir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 4,465,797,016$ USDC’nin piyasa değeri ise 50,326,024,379$ olarak belirlenmiştir.

USD Coin (USDC), değeri ABD Doları’na eşitlenmiş stabil bir koin olduğu için haliyle kripto para borsalarında da 1 Dolar’dan işlem görmektedir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.