UNUS SED LEO (LEO) Nedir?

UNUS SED LEO (LEO) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
941 kez okundu

Mayıs 2019’da hayata geçirilen UNUS SED LEO, Bitfinex kripto para borsasının ana şirketi iFinex’in kripto para projesidir. Token, ABD hükümetinin Bitfinex’in eski ödeme aracı Crypto Capital tarafından tutulan fonlara el koymasının ardından piyasaya sürülmüştür.

iFinex, ele konulan bu fonların geri alınabilmeyeceğini belirtmiştir. Ancak finansal açığı kapatmak için ise LEO tokenini piyasaya sürmeye karar vermiştir.

iFinex’in hareketli tarihi boyunca piyasaya sürülen ilk dijital para olmayan LEO, Etheruem ve EOS blok zincirlerinde yaşayan çift zincirli bir yardımcı program tokenidir.

iFinex, kaybedilen parayı telafi etmek için piyasada kalmayana kadar yatırımcılarından zamanla tokeni almayı planladıklarını belirtmiştir.

Bitfinex’in Tartışmalı Tarihi Nedir?

Paradise Papers sızıntısı, Bitfinex ve Tether’ın İngiliz Virgin Adası merkezli iFinex tarafından kontrol edildiğini ortaya çıkardı. Bitfinex ve Tether, Tether’ın yetersiz fiat rezervini örtmek için yüz milyonlarca doları birbirleri arasında taşımakla suçlanmıştır.

Şubat 2021’de New York Başsavcısı konuyla ilgili şunları söyledi: “Bitfinex ve Tether, rezervleri abartarak müşterileri ve piyasayı aldattı. Dünya çapında yaklaşık 850 milyon dolarlık zararı gizledi.”

Bitfinex suçundan ötürü 18,5 milyon dolar cezaya çaptırıldı ve New York eyaletinde faaliyet göstermesi yasaklandı.

Ancak Bitfinex’in tartışmalı tarihi bununla da sınırlı değil. Borsa, 2016 yılında yaklaşık 120,000 Bitcoin’in çalınmasına neden olan bir saldırının ardından kapatıldı. O dönem çalınan fonların değeri 67,47 milyon dolardı. Ancak o fonların bugünkü değeri ise milyarlarca dolara denk geliyor. ABD hükümetiyle işbirliği içerisinde olan şirket, BTC’lerin kurtarılması için çalışmalara devam ediyor. Aralık 2021’de 6,5 BTC geri alındı.

UNUS SED LEO (LEO) Nedir?

UNUS SED LEO (LEO), iFinex ekosisteminin kullanıcılarına fayda sağlamak için tasarlanmıştır. 

LEO, tüm kullanıcılarına Bitfinex takas platformunda ve iFinex ürünlerinde bir dizi indirim sağlamaktadır. Bu indirimler; alıcı ücreti indirimlerini, borç verme ücreti indirimlerini, para çekme indirimleri ve mevduat indirimlerini içermektedir. Ancak bununla birlikte LEO’nun indirim dışında pek bir faydasının olduğu görülmemektedir.

UNUS SED LEO’nun (LEO) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre UNUS SED LEO’nun (LEO) toplam arz miktarı 985,239,504 LEO’dur. Dolaşımdaki arz miktarı ise 936,501,127 LEO’dur. Ek olarak son 24 saatlik ticaret hacmi 1,720,414$ olan projenin piyasa değeri 5,294,926,144$’dır.

LEO şu anda kripto para borsalarında 5,65$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Şubat 2022’de 8,14$ seviyesine yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.