UniLend (UFT) Nedir?

UniLend (UFT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
2148 kez okundu

UniLend, spot ticaret hizmetlerini ve borç vermeyle ödünç alma işlevini aynı platformda birleştiren, izinsiz bir DeFi protokolüdür. Protokol, merkezi olmayan finansın gerçek potansiyelini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.

Diğer DeFi protokollerinde desteklenen varlık sayısı sınırlıdır. Ancak UniLend’de herkes, merkezi olmayan ticaret ve borç verme/ödünç alma için ERC20 varlıklarını listeleyebilmektedir.

UniLend’in (UFT) Özellikleri Nelerdir?

  • Dağıtılmış token listesi: Protokolde bir token listelemek için herhangi bir üçüncü tarafın müdahalesine ihtiyaç duyulmaz. Ek olarak DAO’ya da ihtiyaç duyulmaz. Yeni bir koinin listelenmesi otomatik olarak sistem genelinde kullanılmasını sağlamaktadır.
  • Borç verme ve ödünç alma: Borç verme ve ödünç alma, UniLend’in DeFi teklifinin özünü oluşturmaktadır. Kullanıcıları krediye likidite sağlamayı teşvik etmektedir. Ek olarak borç verenlere aktarılan bir faiz uygulamasına sahiptir.
  • Likidite sağlanması: Varlık takası likidite gerektirmektedir. Likidite sağlayıcıları (LP) protokolün bu bölümünü yürütmektedir. Alım satım için alınan işlem ücretleri LP ödülleri olarak işlev görmektedir.
  • Profesyonel kullanıcı arayüzü: UniLend; alım satım, borçlanma ve borç vermeyi daha rahat hale getirmek için profesyonel ve kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.
  • Yönetişim: Merkeziyetsiz platformlar, toplulukların katılımını gerektirmektedir. Platform topluluğu, UniLend ile ilgili teklifler önerip oy verebilmektedir.

UniLend’in (UFT) Farkı Nedir?

Mevcut merkeziyetsiz finans çözümleri, dijital varlıkların önemli bir bölümünü DeFi ekosisteminin dışında bırakmıştır. Binlerce mevcut token içinden DeFi protokolleri 30’dan az varlığı desteklemektedir. Bazı protokoller, sınırlı bir dizi token ile ödünç verme ve ödünç alma sunmaktadır. Bazıları ise herhangi bir ERC20 varlığının ticaretini yapma özgürlüğünü sunar ancak ödünç verme ve alma yönünü görmezden gelir.

UniLend ise bu noktada devreye girmektedir. Platform; herhangi bir ERC20’nin borç verme ve ödünç alma için teminat olarak kullanılmasını sağlayan ademi merkeziyetçilik yönüyle kullanıcılarına platformda takas etme esnekliği sağlamaktadır.

UFT Tokeni Nedir?

Protokolün kripto para birimi UFT’tir. Yardımcı program ve yönetişim varlığı olarak hareket eden bir kripto para birimidir. UFT iade edilmez ve yalnızca ağ kullanıcıları arasında aktarılabilmektedir. UniLend ekosisteminde bir değişim aracı olarak hizmet ederken gerçek dünyada ise aynı işlevselliği taşımamaktadır.

UniLend’in (UFT) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre UniLend’in (UFT) toplam arzı 100,000,000 UFT’tir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 62,330,000 UFT’tir. Ek olarak son 24 saatlik ticaret hacmi 1,231,837$ olan projenin piyasa değeri 23,635,163$’dır.

UFT şu anda borsalarda 0,380032$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Şubat 2021’de 4,47$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.