Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1068 kez okundu

Unifi Protocol DAO (UNFI), merkezi olmayan finansa (DeFi) “devrim” niteliğinde bir yaklaşım olarak tanımlanmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Unifi Protocol DAO (UNFI) Nedir?

Platformun başlangıcı 2020’ye dayanmaktadır. Modern teknolojiyi finans dünyasına getirmeyi hedeflemektedir. Blok zinciri teknolojisinin doğasında olan bazı özellikleri finans sektörüne taşımaktadır. Güvenlik ve ademi merkeziyetçiliği özellikleri alıp akıllı sözleşmelerle birleştirir ve kullanıcılara işletmeleri için DeFi çözümleri sunar.

Unifi Protocol DAO; birkaç blok zincirinin gücünü birleştirmesiyle dikkat çekmektedir. Proje; Ethereum dApp ve DeFi geliştirmenin temeline dayanmaktadır. Kullanıcılarına birden fazla blok zincirine erişim şansı vermektedir. Ayrıca UNFI tokeni sayesinde DeFi dünyasındaki birlikte çalışabilirliği arttırmayı hedeflemektedir.

Merkezi olmayan bir AMM ve token değişim platformu olan uTrade; Unifi Protocol DAO akıllı sözleşmeleriyle inşa edilmiştir. uTrade, uPair adı verilen akıllı sözleşmelerden oluşmaktadır. uPair içerisinde birden fazla token ticareti gerçekleştirmek mümkündür. Bu sayede kullanıcı, uPair ile sınır token kombinasyonuyla alım ve satım yapabilmektedir.

Unifi Protocol DAO’nun (UNFI) Kurucusu Kimdir?

Proje; Susameseed isimli çevrimiçi bir online staking topluluğu tarafından yaratılmıştır. Susameseed’in kurucu ortağı ve CEO’su Juliun Brabon’dur. Brabon, Unifi Protocol DAO’nun yaratılmasında da en önemli rolü oynamıştır.

Ayrıca projede dikkat çeken diğer isim Kerk Wei Yang’dır. Veri yönetimi alanında faaliyet gösteren Yang, Ekim 2020’den beri projeye destek vermektedir. Son olarak ise Daniel Blanco, projeye emek veren dikkate değer bir başka isimdir. Protokolün baş geliştiricisidir. Ayrıca Sesameseed’in baş teknoloji danışmanıdır.

Unifi Protocol DAO’nun (UNFI) Güçlü Yönleri Nelerdir?

Protokol; tüccarlara (trader) basit, hızlı ve verimli zincir erişimi sağlamaktadır. Farklı büyükteki işletmeler için bir DeFi çözümüdür. Ek olarak protokol sunduğu ödül programıyla dikkat çekmektedir. Yatırımcılar ve tüccarlar; UNFI tokenini ellerinde tutarak pasif gelir elde edebilmektedir. Bununla birlikte UNFI token sahipleri, token sayesinde platformun gideceği yönle ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olabilmektedir. Yani yönetişim tokeni görevi gören UNFI, sahiplerine teklif önermek ve oy kullanmak gibi haklar vermektedir.

Unifi Protocol DAO’nun (UNFI) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre platformun toplam arzı 10,000,000 UNFI’dır. Dolaşımdaki arzı ise 5,766,363 UNFI’dır. Ek olarak son 24 saatlik ticaret hacmi 77,294,662$ olan UNFI’nin piyasa değeri 33,683,793$’dır.

UNFI tokeni şu anda kripto para borsalarında 5,85$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mart 2021’de 43,62$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.