Tron (TRX) Nedir?

Tron (TRX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1079 kez okundu

Tron (TRX) merkezi olmayan bir internet ve Web 3.0 oluşturma hedefine sahip blok zinciri tabanlı bir işletim sistemi platformudur. Akıllı sözleşme platformu olarak da adlandırılmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Tron Nedir ve TRX Nedir sorularına yanıt vereceğiz. Ayrıca TRX coin fiyatına değinmeyi de ihmal etmeyeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Tron Nedir? TRX Nedir?

Blok zinciri teknolojisi ve d’App’lerin kullanımıyla interneti merkeziyetsizleştirmeyi hedefleyen kripto para projesidir. Birçok yönden Ethereum’u (ETH) yansıttığı söylenmektedir. Üstelik kendi bağımsız Tron ağına geçmeden önce Ethereum (ETH) ağı üzerinde işlem gören bir projedir.

Tron Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları desteklemektedir. Bu sebeple blok zincirinin merkezinde yer alan Tron’a (TRX) ek olarak olarak farklı kripto para birimleri için uygun bir platform olarak tanımlanmaktadır.

Tron (TRX) Hangi Özelliklere Sahiptir?

Proje, delegated proof-of-stake mekanizmasını kullanmaktadır. Yani Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine göre enerji verimliliği yüksektir. Ayrıca mimarisi sayesinde Bitcoin gibi Proof-of-Work’e dayalı projelere göre daha fazla işlemi aynı anda işleyebilmektedir. Öyle ki işlem ücreti olmadan saniyede 10.000 işlemi gerçekleştirebildiği ifade edilmektedir.

Tron (TRX) Kimin Tarafından Kuruldu?

Forbes Asia’nın 30 yaşın altındaki en iyi girişimcileri sıraladığı “30 yaş altı 30” listesinde iki kez yer alan Justin Sun, Tron (TRX) projesinin arkasındaki isimdir. Ayrıca Sun, Tron (TRX) projesini 2017’de hayata geçirmeden önce bir başka popüler kripto para projesi Ripple (XRP) için çalışmıştır. Sun’ın başarılı özgeçmişi, yatırımcıların dikkatini çekerken bu sayede Tron da Eylül 2017’de çok başarılı bir ICO süreci geçirmeyi başardı.

Tron (TRX) Toplam Arzı Nedir? TRX Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Tron (TRX) maksimum arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Ancak yine aynı verilere göre toplam arz miktarı 101,900,409,814 TRX iken dolaşımdaki arz miktarı ise 92,344,201,301 TRX’tir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 289,814,144$ olan Tron’un (TRX) piyasa değeri 5,495,859,043$ olarak görülmektedir.

TRX şu anda kripto para borsalarında 0,059$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 0,23$ seviyesine kadar yükselip kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.