Tornado Cash (TORN) Nedir?

Tornado Cash (TORN) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1261 kez okundu

Tornado Cash (TORN); Ethereum üzerine kurulu, merkeziyetsiz ve gözetimsiz bir gizlilik çözümüdür. Alıcı ve hedef adresler arasındaki zincir üstü bağlantıyı keserek işlem gizliliğini geliştirmektedir. Bitci.com olarak bu makalede TORN Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Tornado Cash (TORN) Nedir?

Projeyi zk-SNARK teknolojisine dayalı Ethereum ağı için gözetimsiz bir gizlilik çözümü olarak tanımlamak mümkündür. Protokol, alıcı ve hedef adres arasındaki işlem gizliliğini geliştirmek amacıyla kullanıcıların zincir üstü etkinlikteki bir bağlantıyı koparabilmelerini sağlamaktadır.

Tornado Cash, gizliliği sağlamak için sıfır bilgi kanıtını (zk-SNARK) kullanmaktadır. Bir kullanıcı para çekmeye karar verdiğinde, akıllı sözleşmenin mevduat listesinden birine karşılık gelen bir “sırra” sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

zk-SNARK teknolojisi, kullanıcının tam olarak hangi depozitonunun sırrına karşılık geldiğini açıklamasına gerek olmadan bu kanıtın doğrulanmasını sağlamaktadır. Daha sonra akıllı sözleşme, kanıtı kontrol eder ve yatırılan parayı çekme işlemi tarafından belirtilen adrese aktarır. Herhangi bir dış gözlemci, bu para çekme işleminin hangi para işlemine bağlı gerçekleştiğini belirleyemez. Projenin akıllı sözleşme likidite havuzlarından para çekme işlemi yapıldığında, asıl göndericinin kimliğini ortaya çıkarmanın bir yolu yoktur.

TORN Nedir?

ERC-20 standartlarına sahip bir tokendir ve Tornado Cash’in yerel yönetim tokeni olarak görev yapmaktadır. TORN sahipleri, token sayesinde protokol yükseltmeleri ve düzeltmeleriyle alakalı konularda oy verebilmektedir.

Ancak yönetişim modeline topluluk üyelerinin yerine getirmesi gereken bir şart bulunmaktadır. Topluluk üyeleri, ilgili yönetişim sözleşmesinde tokenleri kilitlemek durumundadır. 

Bir yönetişim teklifi oluşturulurken veya onaylanırken yatırılan TORN tokenlerinin kilidi, teklüf süresi sona ermeden açılamaz. Ek olarak kendileri oy kullanmak istemeyen yatırımcılar, oy kullanma yetkisini başka bir adrese devredebilmektedir.

Bir yönetişim teklifi oluşturmak için en az 1,000 TORN gerekmektedir. An itibariyle 1,000 TORN’un değeri 49,000$’a eşdeğerdir.

Tornado Cash’in (TORN) Toplam Arz Miktarı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Tornado Cash’in (TORN) maksimum ve toplam arz miktarı 10,000,000 TORN’dur. Ancak dolaşımdaki arz miktarı 1,633,288 TORN’dur. Son 24 saatlik ticaret hacmi 15,151,990$ olan TORN’un piyasa değeri ise 79,807,027$’dır.

TORN şu anda kripto para borsalarında 48,94$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Şubat 2021’de 436,16$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.