THORChain (RUNE) Nedir?

THORChain (RUNE) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1059 kez okundu

THORChain, merkezi bir organizasyon şirketi olmadan dijital varlıkların saldırılara karşı dayanıklı bir şekilde adil piyasa fiyatlarında alım satımını hedeflemektedir. Bitci.com olarak bu makalede THORChain (RUNE) nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

THORChain (RUNE) Nedir?

Ağ, düğümleri çalıştıran anonim insanlardan oluşmaktadır. Düğümler, THORChain ağını çalıştıran bilgisayarlardır. Bu düğümler düzenli olarak ağdan atılmaktadır. Bunun sebebi ticaretin her zaman gerçekleştirilebilir olduğundan emin olmaktır. Yani kimse ağ üzerinde kontrol sahibi olamaz.

THORChain, halka açık THORNodes ve ekosistem ürünleri ağı aracılığıyla kripto para birimi likiditesini merkezden uzaklaştırmayı amaçlamaktadır. Yerel ve zincirler arası likiditeye erişim herhangi bir kişi, ürün veya kuruma açıktır.

Platform, büyük bir düğüm grubu tarafından yönetilmektedir. Ağa katılmak için düğümlerin para yatırması gerekmektedir. Bu bağ, düğümlerin oyunda “skin” sahibi olmalarını sağlamaktadır. Kullanıcılar sadece yeteri para yatırları takdirde seçilmektedir.

Düğümler, Bitcoin ve Ethereum gibi harici ağlardan ağa yapılan işlemleri izlemektedir. Ardından hangi işlemlerin gerçekleştiğini doğrulamak için bir süreç izlenmektedir.

RUNE, orijinal dağıtım aşamasında BNB zincirinde yayınlanmıştır. Bu nedenle bugün RUNE için en fazla likidite BNB.RUNE olarak borsalarda yer almaktadır. Daha sonra ise Sushi’de likidite sağlamak için ETH.RUNE yayınlanmıştır.

RUNE Tokeni Nedir?

THORChain çoklu zinciri piyasaya sürdüğünde, THOR.RUNE olarak bilinen yerel RUNE tokeni kullanabilir hale geldi. Bu token kendi zincirinde yayınlanmış ve yalnızca THORChain arabirimleri aracılığıyla kullanılmaktadır. Bir borsadan BNBRUNE ya da DEX aracılığıyla ETHRUNE satın alırsanız, BNBRUNE veya ETH.RUNE’nizi THORChain aracılığıyla THOR.RUNE’ye dönüştürebilirsiniz.

Dolaşımdaki RUNE’nin %80’inden fazlası THORChain likidite havuzuna kilitlenirse, ekonomik tasarım gereği RUNE’nin piyasa değeri, THORChain likidite havuzlarına kilitlenen varlıklarının en az üç katı olmalıdır. THORChain’deki gelecekteki Kilitli Toplam Değer (TVL) ve o günkü varlık fiyatlarına dayalı olarak RUNE fiyatı için çeşitli sonuçlar simüle edilebilmektedir. Ek olarak belirtmek gerekirse şu u anda RUNE’nin %59’u THORChain likidite havuzunda kilitli durumdadır.

TVL’yi Neler Etkiler?

THORChain arayüzleri, likidite sağlayıcılar tarafından getiri elde etmek amacıyla varlıklarını likidite havuzlarını yaratmak için kullanılmaktadır.

Bu arayüzler kullanıcı deneyiminde, kullanıcı arayüzü tasarımlarında ve pazarlamada ne kadar iyi olursa THORChain’e para yatırma şansı o kadar yükselmektedir.

Platform topluluğunun, ağda TVL’nin büyümesine yardımcı olmak için arayüzleri desteklemesi önemlidir.

RUNE Nerede Saklanmalıdır?

Platform, RUNE’nin saklanması için XDEFI Wallet’ı kullanıcılarına önermektedir. Bu cüzdan çoklu zincirleri ve çoğu THORChain arabirimi sıcak cüzdanı desteklemektedir. Ancak mobilde takas/havuz yapılmasını planlanıyorsa, XDEFİ henüz mobili desteklemediği için THORChain arayüzlerinin kullanılmasının daha iyi olacağı vurgulanmıştır.

THORChain’in (RUNE) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre THORChain’in 500,000,000 RUNE’lik toplam arzı bulunmaktadır. Dolaşımdaki arz miktarı ise 300,570,084 RUNE’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 47,006,683$ olan projenin piyasa değeri 1,347,539,830$’dır.

RUNE’nin mevcut işlem gördüğü fiyat 4,46$’dır. Ancak Mayıs 2021’de 20$’ı aşmış ve 20,87$’ı görerek kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.