The Graph (GRT) Nedir?

The Graph (GRT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
672 kez okundu

The Graph, Ethereum’dan başlayarak blok zincirlerinden veri indekslemek ve sorgulamak için var olan merkeziyetsiz bir protokoldür. Doğrudan sorgulanması zor olan verileri sorgulamayı mümkün kılmaktadır. Bitci.com olarak bu makalede The Graph (GRT) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca GRT tokenine ve protokoldeki rolüne de değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

The Graph (GRT) Nedir?

Bilgi erişimini kolaylaştırmak için çeşitli blok zinciri uygulamalarından veri toplamak, işlemek ve depolamak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Ethereum blok zincirinde başlatılan protokolün amacı geliştiricilere yardımcı olmaktadır. Platform, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamaların (d’App) verimliliğini artırmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

The Graph (GRT), blok zinciri verilerini Subgraphs isimli endekste depolamadan önce analiz edip toplamaktadır. Sonra ise herhangi bir uygulamanın kendi protokolüne soru gönderip anında yanıt almasına olanak tanımaktadır. Bu sorular/sorgular (queries), bir kullanıcının veri toplamak için başlangıçta Facebook tarafından oluşturulan ve yaygın bir dil olan GraphQL aracılığıyla dApp’ler tarafından oluşturulmaktadır. Google’ın web’i indekslediği gibi The Graph (GRT) da Ethereum ve Filecoin gibi ağlardan gelen blok zinciri verileri incelemektedir. Bu veriler, herkes sorgulayabileceği “subgraphs” adı verilen API’lerde gruplandırılmıştır.

Ağa hizmet sağlayan ve dizin oluşturucu olarak da tanımlanan The Graph kullanıcıları, verilerin işlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kullanıcılar, verilerin uygulamalara iletilmesinde de görev almaktadır.

GRT Nedir?

Graph (GRT), blok zincirlerinden veri indekslemek ve sorgulamak için merkezi olmayan bir protokol olan The Graph’a güç veren Ethereum tokenidir. Ağı güvence altına alatan GRT, verilerin bütünlüğünü sağlamada kullanılmaktadır. Dizin oluşturucu, rolünü yerine getirmek için GRT stakede etmeli ve karşılığında ağdan ücret almalıdır.

The Graph (GRT) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre The Graph’ın (GRT) maksimum ve toplam arzı 10,000,000,000 GRT’tir. Diğer yandan dolaşımdaki arz miktarı ise 7,400,273,157 GRT’tir. Bununla birlikte GRT’nin son 24 saatlik ticaret hacmi 42,870,934$ iken piyasa değeri 801,596,185$’dır.

GRT tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,108$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Şubat 2021’de 2,84$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.