Tezos (XTZ) Nedir?

Tezos (XTZ) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
385 kez okundu

Tezos (XTZ), kendini yükseltme ve geliştirme özelliğine sahip varlık ve uygulamalar oluşturulmuş açık kaynaklı bir platformdur. Bitci.com olarak bu makalede Tezos Nedir ve XTZ Nedir sorularına yanıt vereceğiz. Ayrıca XTZ fiyatına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Tezos (XTZ) Nedir?

Eşler arası (P2P) işlemleri yürütebilen ve akıllı sözleşmeleri dağıtmak için bir platform görevi gören açık kaynaklı bir blok zincirdir. Aynı zamanda dApp’ler oluşturmak için kendi kendini değiştirebilen merkezi olmayan bir platform olarak da tanımlanmaktadır. dApp’leri desteklemesi açısından Ethereum‘a (ETH) benzetilmektedir. Ancak platformun kripto para birimi XTZ, sahiplerine ağın gelecekteki kararlarında rol oynamasına izin vermektedir. Bu yönüyle de Tezos (XTZ), Ethereum’dan (ETH) ayrılmaktadır.

Tezos (XTZ) Kimin Tarafından Kuruldu?

Platform evli bir çift (Arthur Breitman ve Kathleen Breitman) tarafından hayata geçirilmiştir. Arthur Breitman’dan doğan proje, eşi Kathleen Breitman’ın da projeye katılmasıyla büyümüş ve şimdilerde San Francisco’daki ofislerinden yürütülmektedir.

Ancak platformun CEO’luk görevini Arthur Breitman değil; Kathleen Breitman yürütmektedir. Kathleen Breitman, geçmişte finans sektöründe deneyim kazanmıştır. Üstelik Bridgewater Associates ve R3 gibi tanınan şirketlerde de çalışmıştır.

Diğer yandan CTO’luk görevini üstlenen Arthur Breitman ise Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi  büyük finans kuruluşlarında görev almıştır.

Tezos (XTZ) Nasıl Çalışıyor?

Tezos (XTZ) farklı çalışma sistemiyle öne çıkmaktadır. Platformun blok zinciri iki bölüme ayrılmaktadır. Bunlar; Network Shell ve Network Protocol’dür.

  • Network Shell: İdari işlemlerin yönetildiği ve kullanıcıların nasıl oy kullandığına bağlı olarak kendini değiştiren bölümdür.
  • Network Protocol: Kodun, teklifleri gözden geçirilmek üzere Shell’e gönderen bölümüdür.

Ayrıca Tezos (XTZ), liquid proof-of-stake (LPoS) adı verilen classic proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizmasının bir türünü kullanmaktadır. Bu mekanizma, kullanıcıların Tezos (XTZ) stake etmesiyle çalışmaktadır.

Tezos (XTZ) Toplam Arzı Nedir? XTZ Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Tezos (XTZ) toplam arz miktarı bilinmemektedir. Ancak dolaşımdaki Tezos (XTZ) miktarı 902,718,485 XTZ’dir. Bununla birlikte Tezos (XTZ) son 24 saatlik ticaret hacmi 27,731,314$ iken piyasa değeri ise 1,284,474,262$ olarak dikkat çekmektedir.

Tezos (XTZ) şu anda kripto para borsalarında 1,42$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ekim 2021’de 9,12$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.