Tether (USDT) Nedir?

Tether (USDT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
2328 kez okundu

Tether (USDT) değeri Amerikan Doları’na 1:1 oranında sabitlenmiş bir stabil bir kripto para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede Tether Nedir sorusuna anıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Tether Nedir? USDT Nedir?

ABD dolarına sabitlenmiş ve %100 oranında Tether’in rezerviyle desteklenen bir kripto paradır. Diğer bir deyişle bir stabil koindir.

Kripto para borsası BitFinex’in de sahibi olan Hong Kong’a kayıtlı şirket bir şirket olan Finex’e aittir. Aslında Tether (USDT) Temmuz 2014’te “Real Coin” adıyla piyasaya sürülmüştür. Ancak Kasım 2014’te Tether olarak yeniden markalanmayı tercih etmiş ve Şubat 2015’te “trade” edilmeye başlanmıştır.

Başlangıç aşamasında Tether (USDT), Bitcoin (BTC) blok zincirine dayanmaktaydı. Ancak daha sonrasında Bitcoin’in (BTC) Omni ve Liquid protokollerine ek olarak Ethereum, TRON, EOS, Algorand, Solana, OMG Network ve Bitcoin Cash blok zincirlerini de desteklemeye başlamıştır.

Üstelik Tether (USDT) şu anda Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) sonra üçüncü en büyük kripto para birimi olarak dikkat çekmektedir. Piyasa değeri an itibariyle 67 Milyar Dolar’ı aşmaktadır.

Tether (USDT) Nasıl Çalışıyor?

Bir yatırımcı, Tether’i yani USDT’yi satın almak için fiat para satar ve Tether’in rezervine o fiat para birimini yatırır. Tether ise buna karşılık gelen tutarı dijital token (USDT) olarak kullanıcıya verir. Yani yatırımcı, Tether rezervine 10$ yatırdığı takdirde karşılık, 100 Tether tokeni (USDT) almaktadır.

Tether (USDT) Hangi Faydalara Sahiptir?

USDT, yukarıda bahsettiğimiz gibi değeri sabit bir kripto para birimidir. Yani değeri her zaman ABD Doları’na eş değerdir. Bu sayede kullanıcılar, kripto para piyasasındaki dalgalanmalara karşı paralarını korumak istediklerinde değeri sabit Tether’e (USDT) yönelmektedir. Ayrıca Tether (USDT), yatırımcılara kripto para piyasasında kolay alım ve satım yapma imkanı sunmaktadır. Çünkü neredeyse bütün kripto para birimleri, USDT ile alıp satılabilmektedir. Üstelik itibari paraları, Tether’e (USDT) çevirmek de oldukça kolaydır.

Tether (USDT) Toplam Arzı Nedir? USDT Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Tether (USDT) toplam arz miktarı 67,956,206,762 USDT’tir ve bu miktarın tamamı dolaşımdadır. Son 24 saatlik ticaret hacmi 50,453,204,718$ olan Tether’in (USDT) piyasa değeri ise 67,882,223,763$’dır. 

Bununla birlikte Tether (USDT) sabit değerli bir para birimi olduğu için şu anda 1,00$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak yine aynı verilere göre Mart 2015’te 0,57$ seviyesine düşen USDT fiyatı, Temmuz 2018’da ise 1,38$’ı görmüştür.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.