Tellor (TRB) Nedir?

Tellor (TRB) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1092 kez okundu

Tellor, merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Verileri zincire güvenli bir şekilde yerleştirmeye odaklanan tamamen merkeziyetsiz bir topluluktur. Bitci.com olarak bu makalede Tellor TRB nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak ağın özelliklerine, TRB tokeninin ağdaki rolüne ve projenin fiyatına fiyatına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Oracle mekanizması, ağın benimsenmesi, geliştirilmesi, stake ve anlaşmazlık mekanizmalarıyla verileri güvence altına almak için basit kripto-ekonomik teşvikler kullanarak çalışmaktadır. Oracle, değerli bir zincir dışı verileri güncelleyen ve zincir içi akıllı sözleşmeler için kullanılabilir hale getiren blok zinciri altyapısının parçasıdır. Bununla birlikte ağ ile güvenli bir şekilde merkezi olmayan veri gönderimi, yalnızca muhabirlere dağıtılan kripto ekonomik teşviklerine bağlıdır.

Tellor (TRB) Nedir?

Tellor oracle, merkeziyetsiz paylaştırılmış veri muhabirleri ağıdır. Muhabir olmak, herhangi bir doğrulama işlemi gerektirmez yani izinsizdir. Dünyanın herhangi bir yerindeki herkes, blok zincir oracle’ları arasında benzersiz bir özellik olan açık kaynaklı yazılımı kullanan bir muhabir olabilmektedir.

Tellor Oracle’ı, TRB’nin teşviği için yarışan “reporters” (veri muhabirleri) ile şeffaf bir şekilde talep edilebilen, doğrulanabilen ve zincire yüklenebilen verileri sağlamaktadır. Veri muhabirleri, çok çeşitli DeFi uygulamaları için zincir üstünde değerli bilgi getirir. Bu yüzden ağdaki rolleri önemlidir.

Platforma göre; biraz blok zincir ve akıllı sözleşme bilgisiyle 100’den fazla TRB’ye sahip olan ilgili veri muhabirleri, doğru veri sağlamak için ödüller kazanmaya başlamaktadır.

Oracle kullanıcıları, zincir dışı bir veri noktasının değerini talep ettiğinde, veri muhabirleri bu değeri tüm Ethereum akıllı sözleşmeleriyle erişilebilen zincir üstü bir veri bankasına eklemektedir. Verilerin güncelleme sıklığı, kullanıcıların TRB ile feed’e ne kadar ve ne sıklıkla “bahşiş” verdiğiyle sınırlıdır.

Ek olarak Tellor’a özgü veriler bayt cinsinden gönderilmektedir. Bu da Oracle’ın neredeyse tüm blok zinciri uygulamaları için esnek ve sağlam olduğunu anlamına gelmektedir.

Tellor’un (TRB) Özellikleri Nelerdir?

Sansür Direnci

Tellor oracle, izinsiz bir veri muhabirleri ağından yararlanmaktadır. Diğer yandan açık staking ve ihtilaf mekanizmaları, zincir üzerinde rapor edilen verilerin katı fikir birliği standartlarını karşıladığından emin olmaktadır.

Yönetim

Tellor yönetimi; anlaşmazlıkları çözmek, Tellor yükseltmeleri, yeni özellikler ve para politikasıyla ilgili oylamalar için kullanılabilmektedir. Oy verme gücü, topluluğun çeşiti üyeleri arasında, özellikle de sahipler, veri muhabirleri ve kullanıcılar arasında dengelenmektedir.

Topluluk

Yönetici anahtarı olmayan Tellor’un merkeziyetsiz yapısı, topluluğu kontrol altına almaktadır. Yani şeffaflık ve iyi tasarlanmış teşvikler, “kötü aktörleri” caydırmaktadır. Kullanıcıları, muhabirleri ve token sahiplerini ise hizaya getirmektedir.

TRB Token Nedir?

Tellor’un yerel kripto para birimi TRB’dir. TRB’nin amacı veri muhabirlerini, oracle kullanıcılarını ve topluluk yönetimini birbirine bağlayıp uyumlu hale getirmektir.

Güvenlik, Tellor’un rapor edilen veriler üzerinde fikir birliğine varmak için anlaşmazlık mekanizması kullanan yönetişim sözleşmesiyle sağlanmaktadır. Bununla birlikte veri muhabirleri, verileri raporlamak ve ödül kazanmak için TRB’yi stake etmelidir. Ancak ağın yanlış gördüğü veriler gönderilirse verilen pay kesilebilmektedir.

Tellor’un (TRB) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Tellor (TRB) toplam arzı 2,385,411 TRB’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 2,330,411 TRB’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 6,000,945$ olan Tellor’un mevcut piyasa değeri 41,119,099$’dır.

Tellor (TRB) şu anda 17,63$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2021’de 161,12$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.