Swap Nedir?

Swap Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
5018 kez okundu

Token Swap, tokenlerin bir blok zincirden diğerine transfer edilmesi işlemine verilen addır. Token kelimesi “kripto para” anlamında kullanılan bir kelimedir. Swap kelimesinin ise Türkçe karşılığı “takas”tır. 

Token Swap Nedir?

Kripto para piyasasında iki farklı işlem, Token Swap işlemi olarak adlandırılmaktadır. Bu işlemlerden ilki, bir kripto para birimiyle diğer kripto para biriminin kafa kafaya değişimidir. Token Swap olarak adlandırılan ikinci işlem ise bir projenin bir blok zincirinden farklı bir blok zincirine geçiş işlemidir. Herhangi bir sebepten ötürü bir proje, farklı standartlı farklı bir blok zincirine geçmeyi tercih edebilir. Bu süreçte ise ekip, yatırımcılarına projelerinin tokenini yeni blok zincir ağına uyumlu farklı bir tokenla takas edebilmeleri için gerekli araçları sağlamak durumundadır.

Token Swap’ın Avantajları Nelerdir?

Token Swap’in sahip olduğu avantajları bir örnek üzerinden anlatmak daha kolay olacaktır. Örneğin elinizde X adında bir kripto para mevcut. Ancak bu kripto para BTC ya da ETH gibi popüler ve hacmi yüksek bir kripto para olmayabilir. Siz bu X koinini, benzer şekilde çok da popüler olmayan bir Y koiniyle değiştirmek isterseniz önünüze çok fazla X-Y işlem çiftini sunan borsa çıkmayacaktır. Yani X ve Y koinini takas etmek, BTC-ETH çiftinde işlem yapmak kadar kolay olmayacaktır. Y koinini almak için X’lerinizi önce itibari para birimlerine (USD, EUR, GBP vb.) ya da BTC, ETH ve USDT gibi popüler kripto para birimlerine çevirmelisiniz. Ancak çevirdikten sonra elinize geçen BTC, ETH ya da USDT ile Y koinini satın alabilirsiniz.

Tabii ki bu süreç sonucunda almak istediğiniz koini elde etmiş oldunuz. Ancak sürecin biraz zorlu olduğu da bir gerçek. Öncelikle birden fazla alım satım işlemi yaptığınız için fazla işlem ücreti ödediniz. Ayrıca kripto para piyasasında volatilite (Fiyat oynaklığı) zaman zaman fazla olmaktadır. Bu da birden fazla alım satım yaptığınız zamanlarda işlemlerinizin zararla sonuçlanabileceği anlamına gelir.

Token Swap hizmeti ise tam da burada devreye giriyor. Token Swap sayesinde sahip olduğunuz X koinini, Y koiniyle direkt olarak takas edebilirsiniz. Böylece işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirecek ve üstelik birden fazla işlem ücreti ödememiş olacaksınız.

Token Swap’in Geleceği Nasıldır?

Borsalar ve cüzdanlar, Token Swap’in avantajlarını göz önüne alarak değişim işlevleri üzerine yoğunlaşmış durumdalar. Kullanıcılara hız, düşük ücret ve kolaylık sağlayan Token Swap hizmetinin gelecekte daha fazla kullanılması sürpriz olmayacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.