Stop Loss Nedir?

Stop Loss Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
315 kez okundu

Bir Stop Loss emri, yatırımcılar tarafından zararlarını sınırlamak veya mevcut bir pozisyondaki kârı kilitlemek için kullanılan bir emir türüdür. Bitci.com.tr olarak bu makalede Stop Loss nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Stop Loss Nedir?

Stop Loss emirleri yatırımcılar için son derece önemli araçlardır. Bununla birlikte, borsalarda ayarlanabilen ve önceden ayarlanmış koşullar yerine getirildiğinde otomatik olarak yürütülecek bir emir şeklidir. Kripto para birimlerindeki fiyat hareketleri son derece değişkendir. Birkaç saat, hatta dakika içinde büyük fiyat değişiklikleri yaşanabilir. Stop Loss emirleri doğru kullanıldığında, böylesine dalgalı bir piyasada kayıpları en aza indirebilir. Stop Loss emirleri, kripto para fiyatın bilinen bir fiyata ulaştığında satılması talimatlarını içeren emirlerdir. Örneğin, bir yatırımcı, kripto para satın alabilir ve kripto paranın satın alma fiyatının %10 altında bir durdurma ile bir Stop Loss emri verebilir. Kripto para fiyatının bu %10 seviyesine düşmesi durumunda, Stop Loss emri tetiklenir ve kripto para mevcut en iyi fiyattan satılır.

Stop Loss Ne Zaman Kullanılır?

Mevcut eğilimlerden kâr elde etmeyi amaçlayan bir limit emrinin aksine, yatırımcı, potansiyel kayıpları sınırlamak için bir Stop Loss emri kullanabilir. Bu sadece kârı maksimize etmeye yönelik bir adım değil, aynı zamanda ticaretin risk faktörü üzerindeki kontrollerini artırarak yatırımcıların strateji oluşturma seçeneklerini de genişletir. Zararı durdurmanın etkili bir şekilde kullanılması için yatırımcının, piyasanın nasıl davranacağını tahmin etmesi ve Stop Loss’u buna göre ayarlaması gerekir. Yatırımcılar, piyasanın nasıl davranacağına dair bir fikre sahip olduğunda, kullanmak istedikleri Stop Loss emrinin hem değerini hem de türünü seçmelidir.

Stop Loss’un Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Deneyimli yatırımcılar risklerini hesaplar ve varlığın planlandığı gibi gitmemesi durumunda bir varlıkta ne kadar kaybı göze aldıklarını belirler. Stop Loss emirleri, yatırımcıların değişiklikleri dikkatlice izleme ve bakiyesini korumaya yardımcı olma ihtiyaçlarına basit bir çözüm sunar. Ancak bilinmelidir ki, Stop Loss emirleri kayıpları önlemek için kesin bir çözüm değildir.  Çünkü Stop Loss dikkatli kullanılmadığında pozisyonu çok erken kapatarak potansiyel kârları da sınırlayabilir.

Stop Loss’un Avantajları Nelerdir?

  • Aşırı kayıplara karşı koruma sağlar,
  • Hesabınızın daha iyi kontrol edilmesini sağlar,
  • Herhangi bir zamanda otomatik olarak yürütülür,
  • Uygulaması kolaydır,
  • Hangi miktarı riske atmak istediğinize karar vermenizi sağlar.

Stop Loss’un Dezavantajları Nelerdir?

  • Kâr potansiyelini sınırlayabilir,
  • Yatırımcıların hangi oranı belirleyeceklerine karar vermeleri gerekir, bu da zor olabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.