Solana (SOL) Nedir?

Solana (SOL) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
763 kez okundu

Solana, açık kaynak kodlu, yüksek performanslı ve merkezi olmayan bir blok zincir platformudur. Ethereum gibi akıllı sözleşmelerle etkileşime girebilir. Madencilik verimliliği ve ölçeklenebilirliğiyle popüler hale gelmiş bir projedir. Bitci.com olarak bu makalede Solana Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Platform ölçeklendirme yeteneğiyle çok sayıda işlem gerçekleştirip rakiplerinin önüne geçmektedir. İşlemler 176 bayttan fazla değilse platform saniyede 710,000 işlem gerçekleştirebilmektedir.

Solana (SOL) Nedir?

Kripto para birimleri, büyük ödeme sistemleriyle (Paypal, Visa) rekabet içerisindedir. Ancak düşük işlem hacimleri ve transfer ücretlerinin yüksek oluşu kripto para birimlerinin aleyhinedir. Solana ise burada devreye girmektedir. Çünkü işlem gerçekleştirme kapasitesi platformun borsalar ve kullanıcılar tarafından benimsenmesinde önemli rol oynamıştır.

Projenin çalışmaları 2017’de İsviçre merkezli Solana Foundation’da (Solana Vakı) başlatıldı. Projenin piyasa sürülmesi ise 2020 yılını buldu. Solana projesinin arkasındaki isim Anatoly Yakovenko’dur. 

Anatoly Yakovenko tarafından geliştirilen “Proof of History” kripto para dünyasındaki önemli yeniliklerden biri olarak kabul görmektedir. Bu sayede protokolün ölçeklenebilirliği ve kullanımı arttırmıştır.

Solana’nın (SOL) Güçlü Yönleri Yönlerdir?

Solana protokolü, hızlı işlemler sağlarken bunu düşük maliyetle yapmayı başarmıştır. Ağdaki 1 milyon işlemin maliyetinin 10 ABD Doları karşılığında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Hızlı bir büyüyen bir blok zincir ve ekosistem olarak dikkat çeken Solana, ağında 400’ten fazla DeFi, NFT vb. proje bulundurmaktadır. Ek olarak uygun ve hızlı Solana ağında dApp, Metaverse, Stablecoin gibi projeler üretmek de mümkündür.

SOL Token Nedir?

Solana platformunun kripto para birimi SOL’dur. Bir Proof-of-Stake ağıdır. %16,23’ü geliştirme satışlarına, %12,92’si ön satışlara, %12,79’u ekip üyelerine ve %10,46’sı Solana Vakfı’na dağıtılmıştır. Bununla birlikte kalan kısımların kademi olarak piyasaya sürülmesi beklenmektedir.

Ek olarak Solana, kullanıcılarına staking şansı sunmaktadır. SOL token sahipleri, tokenlerini ağa bağlayarak pasif gelir edebilmektedir.

Solana’nın (SOL) Arzı ve Fiyatı Nedir?

Solana toplam arzı 508,180,693 SOL’dur. Dolaşımdaki arz ise 315,410,719 SOL’dur. Solana’nın mevcut fiyatı 105,86$’dır. Ancak Kasım 2021’de 259,96$a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır. SOL’un yaşadığı yüksele dikkat çekmek adına projenin Mayıs 2020’deki fiyatının 0,5$ olduğunu da belirtelim.

Coingecko verilerine göre piyasa değeri 33,356,560,698$ olan Solana’nın şu andaki ticaret hacmi ise 2,279,091,054$.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.