Short ve Long Pozisyon Nedir?

Short ve Long Pozisyon Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
10866 kez okundu

Short ve Long Pozisyon kavramları, kripto para sektörüne ilgi duyan kullanıcıların sıklıkla duyduğu kavramlar. Bu pozisyonlar; kimi kullanıcılara önemli paralar kazandırsa da kimi kullanıcılara ise önemli meblağlar kaybettirmektedir. Bitci.com olarak bu makalede Short ve Long Pozisyon Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca bu pozisyonların risklerine göz atacağız. İyi okumalar dileriz.

Short ve Long Pozisyon Nedir?

Bu kavramları örnekler üzerinden açıklamanın daha doğru olacağı kanaatindeyiz. Bir borsa kullanıcısı, bir varlığın fiyatının artacağı ve azalacağıyla ilgili bir pozisyon alma şansına sahiptir. Bu şans, kullanıcılara daha çok büyük borsalarda ve seçili varlıklarla sunulmaktadır. Örnek vermek gerekirse; bir varlığın değerinin düşeceğini düşünüp short pozisyon açtınız ve X bir varlığın adedi 10$’dan 1,000 adet hisseni aldınız. Sonra ise gerçekten de tahmin ettiğiniz gibi o varlığın değeri düştü. Bu durumda siz bunu tahmin edebildiğiniz için o varlığın fiyatı düşmesine rağmen bu düşüşten kar elde edersiniz. Örneğin; 10$ olan X varlığın değeri 9,60$’a düştü. Böylece 1,000 adet varlığın toplam değeri 9,600$’a düşmüş oldu ve siz bu düşüşü bildiniz. Bu 400$’lık fiyat farkı sizin geliriniz olacaktır.

Kullanıcı, eğer bir varlık üzerinden “short” işlem açıyorsa o varlığın değerinin düşeceğini düşünüyordur. Diğer yandan “long” işlem açıyor ise o varlığın değerinin artması gerekmektedir. Bu bir anlamda kimileri tarafından bir “bahis işlemi” olarak da adlandırılabilmektedir. Ancak analistler ve uzmanlar, bu işlemleri çoğu zaman teknik analiz gerçekleştirerek açmaktadır. Bu işlemlerin getirisi çok olabileceği gibi götürüsü de çok alabilmektedir.

Short ve Long Pozisyon Riskli Midir?

Bu iki pozisyonun da risk barındığı oldukça açıktır. Özellikle sahip olduğu varlığı hızlıca büyütmek isteyen kullanıcılar, bu pozisyonlara yönelmektedir. Ancak bu pozisyonlara başvurmadan önce kullanıcıların kripto para sektörü hakkında iyi bilgi sahibi olmalarında fayda bulunmaktadır. İlgili varlığı iyi takip etmek, ekonomik gelişmeler başta olmak üzere politik gelişmeleri de takip etmek ve teknik analiz bilmek; short ve long işlemlerinde kullanıcılara fayda sağlamaktadır. Aksi takdirde alınan riskin büyüklüğüne göre kullanıcı dakikalar hatta kimi zaman saniyeler içinde çok ciddi kayıplar yaşayabilir. Bu sebeple kripto para uzmanları, bu pozisyonları deneyimli kullanıcıların kullanmasını gerektiğini ısrarla vurgulamaktadır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.