SHIBA INU (SHIB) Nedir?

SHIBA INU (SHIB) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1251 kez okundu

Shiba, Ağustos 2020’de “Ryoshi” olarak bilinen anonim bir kişi tarafından oluşturulan merkeziyetsiz bir kripto para birimidir. En popüler kripto para projelerinden biri olan ve çok sayıda yatırımcı sahibi olan Shiba haliyle en çok merak edilen tokenlerden biri konumunda. Bitci.com olarak bu makalede Shiba Inu Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen birçok konuya da değineceğiz.

SHIBA INU (SHIB) Nedir?

Shiba Inu, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan bir kripto para birimidir. Proje ilk ortaya çıktığında Ryoshi, likidite arzın yarısı Uniswap’e kilitlenmiştir. Üstelik arzın kalan yarısı ise Ethereum’un kurucu Vitalik Buterin’deydi. Ancak Buterin, bu miktarın %90’ını yakmış kalan %10’u ise yardım amaçlı dağıtmıştır.

Bir başka popüler “köpek” logolu proje Doge’tan sonra piyasaya sürülmüş ve “DOGE Killer” olarak adlandırılmıştır. Shiba’nın ismi logosunda bulunan köpek türü Shiba Inu’dan gelmektedir.

Platform anonim bir kurucu (Ryoshi= tarafından Dogecoin’den esinlenerek hayata geçirilmiştir. 2021 yılının başlarında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Hindistan Covid-Kripto Yardım Fonu’na 50 trilyondan fazla Shiba tokeni bağışlamıştır. Bu bağış, platformun popülerliği daha da arttırmasına yol açmıştır.

SHIBA INU’nun Ekosistemi Nasıl?

Projenin ekosisteminde ShibaSwap adı verilen bir borsa bulunmaktadır. Borsa SHIB ve diğer bazı koinleri alıp satabileceğiniz bir platformdur. Ek olarak SHIB dışında platformun diğer koinleri LEASH ve BONE ile pasif gelir (staking) elde etme şansınız vardır.

LEASH rekabet tokeni olarak adlandırılmıştır ancak sonrasında yeniden düzenlenerek platforma göre tam potansiyeline erişmesi sağlandı. LEASH’ın arzı 107,646 ve ekosistem yelpazesinin diğer ucunu temsil ediyor. BONE ise 250,000,000 arza sahip yönetişim tokenidir. BONE ile platformla ilgili önerilerde oylamalara katılmak mümkündür.

Ayrıca ekosistemde Shiba Artist Incubator isimli yaratıcılığı destekleyen bir platform bulunmaktadır. Bu platform, köpeklerden esinlenerek yapılan NFT eserlerinin pazarda sergilenmesi için çalışmaktadır.

SHIBA INU’nun Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre SHIBA INU toplam arzı 1,000,000,000,000,000 SHIB’dir. Dolaşımdaki arz ise 549,148,187,436,682 SHIB’dir. Son 24 saatlik ticaret hacmi 727,881,234$ olan projenin piyasa değeri ise 12,580,603,289$’dır.

SHIB’in mevcut fiyatı 0,00002289$’dır. Ancak Ekim 2021’de 0,00008616$’ı görmüş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.