Serum (SRM) Nedir?

Serum (SRM) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
562 kez okundu

Serum (SRM) Solana üzerine kurulu olan ve Serum Vakfı tarafından geliştirilen merkeziyetsiz bir borsa (DEX) ve blok zinciri ekosistemidir. Bitci.com olarak bu makalede Serum (SRM) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Serum (SRM) Nedir?

Solana’ya dayalı tamamen merkezi olmayan bir ekosistemdir. Ana odak noktası birlikte çalışabilirlik olan ekosistemin en önemli özelliği merkeziyetsizliktir. Kullanıcıları, gerhangi bir KYC prosedürüne ihtiyaç duymadan platform sayesinde kolayca kripto para alıp satabilmektedir. Bununla birlikte Serum DEX’i, geleneksel takas sistemlerini kullanmaktadır. Kullanıcılara istedikleri koin çiftlerini ekleme şansı vermektedir.

Proje, FTX borsasının CEO’su ve Solona ekosisteminin aktif yardımcısı Sam Bankman-Fried tarafından hayata geçirilmiştir. Bankman-Fried önderliğinde kurulan Serum, merkezi bir borsanın avantajlarını DeFi’ye getirmeyi ve merkeziyetsiz alım satımların durumunu iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu avantajların başında “her işlem için yeterli likiditeye sahip olma” gelmektedir. Bu DEX’ler için bir sorun olabilmektedir. Ancak Serum ise durumu tersine çevirmek için finansal uygulamalar için dünyanın önde gelen likidite sağlayıcılarından biri olan Jump Trading’i bünyesine katmıştır. Ayrıca doğru fiyat bilgileri için “market maker” hizmeti sunan Alameda Research tarafından da platform desteklenmektedir.

Serum’un (SRM) Güçlü Yönleri Nelerdir?

Serum’da kullanıcılar, fonlarının tam kontrolünü ellerinde tutmaktadır. Çünkü yukarıda belirttiğimiz gibi Serum, Solana üzerine inşa edilen bir DEX’tir. Zincirler arası özellikler sayesinde BTC, ETH, ERC20 tokenleri ve SPL tokenleri (Solana token standartı) arasında ticaret yapılmasına olanak tanımaktadır. Bu sayede DeFi kullanıcıları, merkezi platformların sunduğundan çok daha fazlasına erişebilmektedir. Serum sayesinde kullanıcılar “gerçekten” merkezi olmayan bir platforma erişebilmektedir.

Serum’un (SRM) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Serum’un (SRM) maksimum arz miktarı 10,161,000,000 SRM, toplam arz miktarı 1,092,844,982 SRM’dir. Diğer yandan Serum’un dolaşımdaki arz miktarı ise 372,782,297 SRM’dir. Ek olarak son 24 saatlik ticaret hacmi 83,238,737$ olan projenin piyasa değeri de 363,114,727$’dır.

SRM tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,97$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Eylül 2021’de 13,78$ seviyesini görmüş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.