renBTC (RENBTC) Nedir?

renBTC (RENBTC) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
579 kez okundu

renBTC (RENBTC), Ethereum ağıyla geliştirilen ve kullanıcıları bir deposu sağlayan, değeri Bitcoin’e sabitlenmiş bir ERC-20 tokenidir. Bitci.com olarak bu makalede renBTC (RENBTC) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

renBTC (RENBTC) Nedir?

Ethereum ağı içerisinde Bitcoin’in merkezi olmayan bir temsili olarak adlandırılmaktadır. Değeri bir stabil koin gibi Bitcoin’le neredeyse birebir aynıdır.

renBTC’nin amacı, Bitcoin’i Ethereum ağında bulunan merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasına getirmektir. renBTC esasen, Wrapped Bitcoin’in (WTBC) rakibi olarak kabul edilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki Bitcoin’le aynı değerde bir kripto para birimi yaratmayı amaçlayan ilk proje renBTC değil. Aynı hedefi sahip bir başka proje de wBTC. Her iki proje de aynı amaç doğrultusunda çalışıyor. O amaç da Bitcoin’i Ethereum ekosisteminde kullanabilmek.

renBTC’nin (RENBTC) Kurucusu Kimdir?

Projenin arkasındaki isim halihazırda renBTC’nin CEO’su olarak görev alan Taiyang Zhang’tır. Zhang, renBTC’den önce KeeperDAO’nun kuruluşunda görev almıştır. Ayrıca Zhang, Virgil Capital’in de kurucularından biri olarak geçmektedir. Zhang, önde gelen bir geliştirici olmanın yanı sırada kripto para birimlerini erken benimseyen kişilerden biri olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte projede çalışan tek kişi Taiyang Zhang değil. Ekibin 30’dan fazla üyesi bulunuyor. Ancak Zhang dışında dikkat çeken bir diğer isim Loon Wang. Wang, Ren’de baş teknoloji sorumlusu olarak görev alıyor. Ayrıca geçmişte Neucode yazılımının da geliştiricisi olarak görev yaptı.

renBTC’yi (RENTBTC) Farklı Kılan Nedir?

Piyasada bulunan diğer sarılmış Bitcoin tokenlerinin aksine, renBTC platformu tokenleri benzersiz bir akışkan değer değişimi kalitesine sahiptir. RenVM (Ren Virtual Machine), herhangi bir Bitcoin’i merkezi saklama sisteminde tutmaz. Bunun yerine platform, Darknodes isimli merkeziyetsiz düğüm ağıyla çalışmaktadır. Bu sayede KYC tamamlamaya ihtiyaç duyulmadan kullanıcılar istedikleri tokenleri basıp yakabilmektedir.

Buna ek olarak ağın bir diğer avantajı da ağ içinde sağladığı ECDSA özel anahtarıdır. ECDSA bir uzantı olarak; Etheruem ağında desteklenen, merkeziyetsiz, izinsiz bir BTC tokeni oluşturabilmektedir.

renBTC’nin (RENBTC) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre renBTC maksimum, toplam ve dolaşımdaki arz miktarı 3,848 RENBTC’dir. Bununla birlikte renBTC’nin son 24 saatlik ticaret hacmi 3,281,795 renBTC iken piyasa değeri 84,219,135 renBTC’dir.

renBTC tokeni şu anda kripto para borsalarında Bitcoin’e çok yakın 21.884,86$ seviyesinden işlem görmektedir. Yine Bitcoin gibi zirve fiyatını da Kasım 2021’de 68.977,19$’a ulaşarak görmüştür.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.