Raydium (RAY) Nedir?

Raydium (RAY) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
612 kez okundu

Raydium (RAY) hızlı ticaret, paylaşılan likidite ve getiri elde etmek için Serum merkeziyetsiz borsasından yararlanan, Solana blok zinciri üzerine inşa edilen otomatik bir piyasa yapıcıdır. (AMM) Bu makalede Bitci.com olarak Raydium nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak Raydium’un avantajlarına ve kullanıcısına sunduklarına değineceğiz. Keyifli okumalar.

Raydium (RAY) Nedir?

Raydium’un “en iyi takas fiyatı” özelliği, bir likidite havuzu veya Serum sipariş defteri aracılığıyla takasın kullanıcılar için en iyi fiyatı sağlayıp sağlamayacağını belirlemektedir.

Platformun kripto para birimi RAY’dir. Kullanıcılar, işlem ücretlerinden kazanılan ek getiriyi elde etmek için RAY tokenlerini stake edebilirler. Ek olarak token, toplulukla ilgili konularda oy kullanımına izin veren veren sınırlı bir yönetişim modeli için de kullanılmaktadır.

Raydium’un (RAY) Farkları Nelerdir?

Diğer AMM DEX’ler ve DeFi protokolleri, yalnızca kendi havuzlarındaki likidite erişebilmektedir. Merkezi bir sipariş defterine erişim şansları yoktur. Ek olarak, Ethereum üzerinde çalışan platformların çoğunda işlemler yavaştır ve gaz ücretleri yüksektir. Raydium ise aşağıdaki avantajları sunmaktadır:

  • Daha hızlı ve daha ucuz: Raydium, Ethereum’dan daha hızlı işlem büyüklüğü ve düşük maliyet için Solana blok zincirinin verimliliğinden yararlanmaktadır.
  • Ekosistem çapında likidite için merkezi sipariş defteri: Raydium, Serum DEX’in merkezi sipariş defterine zincir üstü likidite sağlamaktadır. Bu, Raydium’un tüm Serum ekosisteminin sipariş akışına ve likiditesine erişim izni verdiği anlamını taşımaktadır.
  • Alım satım arayüzü: TradingView çizelgelerini görebilmek, limit emirlerini belirleyebilmek ve alım satımlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyenler yatırımcılar için uygundur.

Raydium (RAY) Neler Sunmaktadır?

  • Ticaret ve takas: Raydium’un takas özelliği, iki tokenin Serum aracılığıyla hızlı bir şekilde değiş tokuş yapılmasını sağlamaktadır. Ek olarak DEX UI, limit emirleri gibi daha gelişmiş ticaret özelliklerine de izin vermektedir. Bu özellikler kullanıcılar için daha iyi bir ticaret deneyimi sağlamaktadır.
  • RAY kazanma: Kullanıcılar, likidite havuzları ve stake yapma özelliğiyle fazladan RAY tokeni elde etme şansına sahiptir.

SPL Wallet Nedir?

Kullanıcıların Raydium’a başlamadan önce fonlarını Solona blok zincirinde depolamak ve Raydium’daki özelliklere erişmek için SPL cüzdanına ihtiyaçları olacaktır. SPL’nin açılımı Solana Program Library’dir.

Solana’da herhangi bir işlemi tamamlamak için SOL’a ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için önerilen iki cüzdan vardır. Platformun önerdiği ilk cüzdan Phantom’dur. Phantom basitleştirilmiş, kullanıcı dostu bir arayüze sahip cüzdan ve tarayıcı uzantısı sunmaktadır. Yani Raydium, yeni kullanıcılar ve anlaşılır bir cüzdan deneyimi isteyenler için Phantom’u önermektedir.

Diğer yandan ikinci cüzdan Sollet.io ise Serum ekibi tarafından oluşturulan bir SPL cüzdanıdır. Cüzdan, hızlı bir şekilde kurulup finanse edilebilmektedir.

Raydium’un (RAY) Toplam Arzı ve Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Raydium (RAY) toplam arzı 555,000,000 RAY’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 83,979,989 RAY’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 22,361,161$ olan projenin piyasa değeri 251,271,039$’dır.

Raydium’un (RAY) işlem gördüğü mevcut fiyat 2,99$’dır. Ancak Eylül 2021’de 16,83$a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.