Ravencoin (RVN) Nedir?

Ravencoin (RVN) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
490 kez okundu

Ravencoin, varlıkların bir taraftan diğerine verimli şekilde transfer edilmesini sağlayan eşler arası bir blok zinciridir. Bitcoin protokolünün UTXO modelidir. Platformun kripto para birimi RVN’dir.

Ravencoin, tokenlerin blok zincirinde yayınlanmasına izin vermeye yarayan özellikler ekleyen Bitcoin kodunun bir çatalına dayanan protokoldür. Ravencoin’ler x16r algoritması ve Proof of Work kullanılarak adil bir şekilde verilmektedir. Kurucu, geliştirici ya da gizlilikle herhangi biri için özel tahsis yapılmamıştır. Platform 3 Ocak 2018’de piyasaya sürülmüştür ve açık kaynaklı bir projedir.

Ravencoin’in (RVN) Amacı Nedir?

Ravencoin 2017’de yayınladığı bir gönderide deneysel para birimini tanıtırken ünlü dizi Game of Thrones’a atıfta bulunmuştur: “Westeros’un kurgusal dünyasında kuzgunlar, gerçeği taşıyan haberciler olarak kullanılmaktadır. Ravencoin, kimin hangi varlıklara sahip olduğuna dair beyanları taşımak için tasarlanmış bir blok zincirdir.”

Platformun lansmanı Bitcoin’in dokuzuncu yıldönümü olan 3 Ocak 2018’de yapılmıştır. Proje, dünyadaki herkese anında ödeme yapılması için tasarlanmıştır. Projenin amacı, token varlıkların bir kişiden diğerine transferi için özel olarak optimize edilmiş bir blok zinciri oluşturmaktır.

Ravencoin (RVN) Özellikleri Nelerdir?

  • ASIC dayanıklı: ASIC donanımının geliştirilmesini engellemek için KAWPOW karma algoritması kullanılmaktadır.
  • Adil lansman: Herkes ilk günden itibaren RVN madenciliği ya da satın alma konusunda eşit fırsata sahiptir.

Ek olarak platformda ön madencilik ya da ICO (İlk Para Teklifi) yoktur. Platform açık kaynaklı ve topluluk odaklıdır.

Ravencoin’le Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Ravencoin daha modern bir alt yapıya sahiptir. Bu sebeple Bitcoin’e göre daha hızlıdır.
  • Bitcoin’in arzı 21 milyonken Ravencoin arzı 21 milyardır.
  • Bitcoin’in başında kimin yer aldığı belli değildir. Ancak Ravencoin’in ekibi bellidir. Proje Bitcoin’in erken dönem yatırımcılarından Bruce Fanton tarafından desteklenmektedir.

Ravencoin’in (RVN) Arzı ve Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Ravencoin’in toplam arzı 21,000,000,000 RVN’dir. Dolaşımdaki arzı ise 10,473,290,000 RVN’dir. Tokenin mevcut fiyatı 0,070142$’dır. Ancak geçtiğimiz yıl (Şubat 2021) 0,285218$’ı görmüş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.