QuickSwap (QUICK) Nedir?

QuickSwap (QUICK) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
801 kez okundu

QuickSwap (QUICK), yeni nesil bir katman-2 merkezi olmayan değişim (DEX) ve otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıdır. (AMM) Bitci.com olarak bu makalede QuickSwap (QUICK) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

QuickSwap (QUICK) Nedir?

Polygon Network’ün Katman 2 ölçeklenebilirlik altyapısı tarafından desteklenen, Ethereum tabanlı izinsiz bir merkezi olmayan borsadır. (DEX) Uniswap’a a benzer şekilde herkes QuickSwap’ta herhangi bir ERC-20 tabanlı bir tokeni takas edebilmektedir. Ancak QuickSwap, başka bir Uniswap “klonu” değildir. Ethereum blok zincirindeki çeşit sorunlarına çözüm arayışı bulunmaktadır. Bu sorunlar şunlardır: Tıkanıklık, yüksek gas üsreti ve yavaş işlemler.

QuickSwap, sıklıkla bir başka DEX olan Uniswap ile karşılaştırılmaktadır. Ancak Uniswap, Ethereum ağı üzerinde çalışırken QuickSwap ise Matic/Polygon Layer-2 platformu üzerinde çalışmaktadır. Bu merkeziyetsiz borsaları ayıran temel fark da budur.

Ethereum ağındaki yüksek tıkanıklık nedeniyle QuickSwap, Ethereum’dan düşük ücretlere ve Uniswap’dan hızlı işlemlere olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte Uniswap, AMM’ler ve likidite madenciliği için endüstri standardı haline gelmiştir. Bu sebeple de yoğun bir şekilde denetlenmektedir ve birçok projenin, DEX varyasyonu oluşturmak için Uniswap açık kaynak kodlarını kullanması da şaşırtıcı değildir.

QuickSwap (QUICK) Nasıl Çalışır?

QuickSwap (QUICK) beş farklı özellikle tanımlanan özel bir çalışma mekaniğine sahiptir. Bu beş özellik şudur:

  • Permissionless Listings: Herhangi bir kullanıcı, işlem çifti için likidite sağlayarak platformda herhangi bir ERC-20 tokenini listeyebilmektedir.
  • Layer 2 Transactions: Platformdaki işlemler, Katman 2 Ethereum ölçeklenebilirlik çözümü olan Polygon tarafından desteklenmektedir.
  • Liquidity Mining: Ticaret havuzlarına likidite sağlayan kullanıcılar, piyasa katılımcılarını likidite katkıda bulunmaya teşvik eden QUICK’le ödüllendirilmektedir.
  • Yield Farming: Platformdaki her işlem için %0,3’lük bir işlem ücreti olacaktır.
  • Community Governance: Platform topluluk tarafından yönetilecektir. Ek olarak token sahipleri, platformun yönetim sürecinde söz hakkına sahip olacaktır.

QuickSwap’ın (QUICK) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre QuickSwap’ın (QUICK) toplam ve dolaşımdaki arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte yine aynı verilere göre platformun son 24 saatlik ticaret hacmi 286,993$’dır.

QUICK tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,085$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2022’de 0,22$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.