Private key Nedir?

Private key Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
2514 kez okundu

Private key, kullanıcıya özel anahtar anlamına gelmektedir. Özel anahtar yüksek hane sayısına sahiptir. Aynı zamanda bilinememezlik ile oluşturulmaktadır. Bu doğrultuda güvenlik konusunda oldukça iddialı olan blokchain teknolojisinde private key gibi kavramlar önem arz etmektedir. Private key 256-bit formatında 0-9, A-F aralığındaki sayı ve harfler ile oluşturulmaktadır. Ek olarak Bitcoin cüzdanları, birden fazla private key sahibi olabilir. Bu doğrultuda her private key cüzdan ile ilişkili olmaktadır. Makalemize göz atarak Private key nedir? sorusuna cevap bulabilirsiniz, Aynı zamanda Private key oluşturma yöntemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Private key nedir?

Private key nedir?, blockchain teknolojisinde para çekme ve aktarma işlemlerinin daha güvenli hale getirmektedir. Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto parada aktif olarak kullanılan Private key, geliştirilen kriptografi yöntemleri sayesinde hackerların kripto para cüzdanlarına müdahale etmesini engellemektedir.

Kripto para birimleri, genellikle 3 temel kavrama bağlıdır. Kullanıcılar, sahip oldukları cüzdan adresi üzerinden Public key ve Private key sayesinde güvenli ve hızlı bir şekilde kripto para aktarımı gerçekleştirebilir.

Kullanıcıların Private key’i kaybetmesi durumunda mevcut cüzdan üzerinden herhangi bir işlem yapması imkansız hale gelir. Bu sebepten dolayı Private key’in güvenli bir yerde saklanması gerekmektedir. Bazı kripto para cüzdanları, kullanıcılar için Private key kurtarma özelliğine sahiptir. Bu sayede kullanıcılar, kurtarma kelimelerini kullanabilir ve transfer gerçekleştirebilir.

Geliştirilen kriptografi algoritmaları sayesinde hackerlar cüzdan adresinizi bilse dahi Public key be Private key’inizi tahmin edemez. Güvenlik sebebiyle Private key’lerini hiç kimseyle paylaşmaması gerekmektedir.

Private key oluşturma yöntemleri nelerdir?

Private key oluşturmak için hem yazıılım hem de donanım tercih edebilirsiniz. Güvenli kullanım için satın alacağınız özel USB aygıtlar üzerinden özel anahtar oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda soğuk cüzdan adı verilen fiziksel cüzdanlarda özel anahtarınızı ve kripto paranızı saklayabilirsiniz.

Blockchain cüzdanları otomatik olarak hem Public key hem de Private key üretmektedir. Dilerseniz Private key’inizi saklamak için geliştirilen yazılımları kullanabilirsiniz. Bu doğrultuda özel anahtarınızı bu yazılımlar sayesinde çevrimdışı olarak depolayabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.