PotCoin (POT) Nedir?

PotCoin (POT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
785 kez okundu

PotCoin (POT) yasal esrar endüstrisindeki işlemleri güvenli bir şekilde kolaylaştırmak için tasarlanmış “sektöre özel” bir kripto para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede PotCoin Nedir ve POT Nedir sorularına yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

PotCoin Nedir? POT Nedir?

Yasal esrar endüstrisi için kendisini “güvenli dijital kripto para birimi ve ağ ile bankacılık çözümü” olarak tanıtan projedir. Satıcılar ve tüketiciler arasında kullanılması için sektöre özel bir kripto para birimi sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca yasal esrar endüstrisini rahatsız eden finansal zorlukların bazılarını iyileştirmeye çalışmaktadır. Bununla birlikte PotCoin (POT), yasal esrar endüstrisi için oluşturulmuş tek kripto para birimi değildir. CannabisCoin ve DopeCoin gibi esrar odaklı başka kripto para projeleri de bulunmaktadır. Ancak PotCoin (POT) içlerinde en popüleri olarak değerlendirilmektedir.

2014 yılında kurulan PotCoin, internet üzerinden gönderip alabileceğiniz, mal ve hizmetler için ödeme yapabileceğiniz ve doğrudan bir borsadan satın alabileceğiniz bir kripto para birimidir. Üstelik Kanada merkezli bu dijital para, platformun kendi cüzdan uygulaması PotWallet üzerinden de alınabilmektedir.

PotWallet Nedir?

PotCoin’i (POT) depolamak, göndermek ve almak için kullanılmaktadır. Fiziksel bir cüzdanın eşdeğeridir. Cüzdan adresi, alıcının cüzdanına göndermek için kullanılması gereken bir genel anahtar ile oluşturulmaktadır. Bu anahtar, 26-34 alfasayısal karakterden oluşur ve kişinin adresi olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte PotCoin cüzdanı, masaüstü yazılımı veya mobil uygulama şekilde olabilmektedir. Ayrıca internet üzerinde de barındırılabilmektedir.

PotCoin (POT) Nasıl Kuruldu?

POT; 21 Ocak 2014’te GitHub aracılığıyla esrar endüstrisi tarafından benimsenecek bir kripto para birimi yaratmayı amaçlayan Montreal’de yaşayan üç girişimci tarafından piyasaya sürüldü. Girişimciler; Hasoshi, Mr. Jones ve Smokemon 514 takma adlarını kullanmaktaydı. Daha sonra, bunların Montrealli iki geliştirici olan Joel Yaffe ve Nick Iverson olduğu ortaya çıktı.

PotCoin Ne İşe Yarar?

POT yalnızca yasal esrar endüstrisinin kullandığı bir para birimidir. PotCoin’e (POT) olan talebin çoğu, yasal esrar şirketlerinin ABD’de bankacılık hizmetlerine erişim sağlamada yaşadıkları zorluklardan kaynaklanmaktadır. Çünkü ABD’de federal düzeyde esrar hala yasa dışıdır. Bu sebeple finans kurumların hizmetlerini yasal esrar şirketlerine sağlamaları “genellikle” yasaktır. PotCoin (POT), yasal esrar endüstrisi için bir çözümdür.

PotCoin (POT) Hangi Özelliklere Sahiptir?

Projenin altyapısı açık kaynak kodludur. Yani herkes kod üzerinde iyileştirmeler ve değişiklikler yapabilmektedir. PotCoin blok zinciri, proof-of-stake-velocity (PoSV) işletim protokolünü kullanmaktadır. Daha yaygın olarak kullanılan proof-of-stake’in bir çeşidi olan PoSV, kripto para birimiyle sık sık işlem yapan kripto para (coin veya token) sahiplerini ödüllendirmektedir.

Potcoin (POT) Toplam Arz Miktarı Nedir? POT Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Potcoin (POT) toplam arz miktarı 420,000,000 POT’tur. Dolaşımdaki arz miktarı ise 114,872,362 POT’tur.

POT şu anda kripto para borsalarında 0,00368$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2018’de 1,75$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.