Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot (DOT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
420 kez okundu

Polkadot, birden çok blok zincirini tek bir ağa bağlayan yeni nesil bir dijital para biçimidir. Bitci.com.tr olarak bu makalede Polkadot (DOT) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca DOT fiyatına değinmeyi de ihmal etmeyeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot, 2020’de topluluğu kasıp kavuran kripto ve blok zinciri projelerinden biridir. Ayrıca proje, geleceğin kullanıcı dostu, merkeziyetsiz internetini kurmayı amaçlamaktadır. Platformda, birlikte çalışabilen, güvenli ve ölçeklendirilebilen gelecek kuşak blok zincirler bulunmaktadır.

Polkadot temelinde, güven gerektirmeyen, güvenli bir ekosistemde sorunsuz etkileşim halindeki, ölçeklendirilebilir ve özelleştirilebilir blok zinciri ağıdır. Merkezi uygulamaları merkeziyetsiz uygulamalarla (dApp’ler) değiştirerek gelecek neslin internetini oluşturmayı hedeflemektedir.

Yeni nesil Polkadot blok zinciri ağları özel üretimdir ve büyük ölçekte benimsenmek için ölçeklendirilebilir, kolayca yükseltilebilir ve şeffaf uygulamaların hazır olduğu birbirine bağlı ekosistemden faydalanmak için bir araya getirilmiştir.

DOT Ağı Nasıl Çalışır?

Polkadot, birbirleri arasında güvenlik içinde veri takası ve işlem gerçekleştirebilmeleri için çeşitli blok zincirleri tek bir ağda bağlayan heterojen Sharding modelini kullanmaktadır.

Palkadot’un Avantajları Nedir?

DOT, heterojen bir yapıya sahiptir ve çok sayıda paralel zincirden oluşmaktadır. Bununla birlikte daha çok işlemin gerçekleşmesine olanak verir ve işlemler arasında şeffaflık sağlar.

Polkadot yeni nesil özellikleri sayesinde hızlı, ölçekli ve güvenli bir ağa sahiptir. Bu ağ, farklı blok zincirleri bağımsız ve birbirinden habersiz şekilde kendi zincirinde birleşmesi için tasarlanmıştır. Ayrıca Polkadot, kendi içerisindeki protokoller sayesinde ağa bağlı diğer zincirlerin güvende kalmasına da destek olmaktadır.

Polkadot kullanıcılarına ortak bir işlem havuzu ve izole bir blok zinciri hizmeti sunmaktadır.

Palkadot’un Kurucuları Kimlerdir?

Robert Habermeier, Dr. Gavin Wood ve Peter Czaban’ın önderliğinde, İsviçre merkezli bir vakıf olan Web3 tarafından yaratılmıştır. Proje sürecinin uzun zaman devam etmesi sonucunda Palkadot resmi olarak Ağustos 2020 tarihinde ortaya çıkmıştır.

Polkadot (DOT) Toplam Arzı Nedir? DOT Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Polkadot (DOT) toplam arz miktarı 1.234.565.066 DOT’dur. Dolaşımdaki arz miktarı 1.153.615.931 DOT olarak görülmektedir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 394.839.566$ olan Palkadot’un (DOT) piyasa değeri ise 7.391.886.536$’dır.

DOT şu anda kripto para borsalarında 6,46$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 54,98$’ı görerek kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.