pNetwork (PNT) Nedir?

pNetwork (PNT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1324 kez okundu

pNetwork (PNT) blok zincirlerini bir araya getiren merkezi olmayan bir platformdur. Bitci.com olarak bu makalede pNetwork (PNT) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

pNetwork (PNT) Nedir?

Sektörle ilk kez etkileşime giren kuruluşlar için yenilik bir proje olarak tanımlanmaktadır. Amacı zincirler arası erişilebilirlik oluşturmaktır. Bu sayede blok zincirleri kendileri arasında kolayca iletişim kurabilecektir. Ayrıca bu son kullanıcının herhangi bir ortamda zahmete girmeden işlem yapabilmesine olanak tanımaktadır. 

Platform; yerel blok zinciriyle ana blok zinciri arasında 1’e 1 sabitlik sağlayan pToken adı verilen sarılmış (wrapped) tokenlerin serbest bırakılmasını sağlamaktadır. (Örneğin: Ethereum blok zincirinde çalıştırılmak üzere sarılmış Bitcoin)

pNetwork; Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) tarafından yönetilen bir düğüm operatörü ağı tarafından çalıştırılmaktadır. Ağı besleyen ise platformun tokeni PNT’tir. DAO üyeleri token sayesinde çeşitli avantajlara sahip olmaktadır. Açık yönetim modelinde oy kullanabilen üyeler, çeşitli ödüller kazanabilmektedir. Diğer yandan düğüm (node) operatörleri ise PNT ile çabalarından ötürü teşvik edilmektedir.

pNetwork’ün Tarihçesi Nedir?

Proje 2019’un sonlarında başlatılmıştır. Başlangıçta pTokens olarak adlandırılmaktaydı. Bitcoin ile Ethereum’u birbirine bağlayan ilk zincirler arası köprüleme çözümüyle Mart 2020’de üretime giren birden fazla blok zinciriyle varlığı birbirini bağlayan bir zincirler arası çözüm olarak başlatılmıştır. Daha sonrasında ise NFT’lerin ve verilerin ekosistemler arasındaki bağlantılarının sağlanması için olanak sağladı. Bugün ise 15’den fazla ağda bağlantılara güç sağlamaktadır.

Ayrıca pNetwork V2’nin piyasaya sürülmesiyle pToken’ler zincirler arasında değiştirilmeye başlamıştır. Yani kullanıcılar, yerel blok zincirine geri dönmeden pToken’leri desteklenen herhangi bir blok zincirinden hareket ettirebilmektedirler.

pNetwork’ün (PNT) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre pNetwork (PNT) maksimum arzı 87,984,177 PNT’dir. Dolaşımdaki arz miktarı 87,975,228 PNT olan platformun dolaşımdaki arz miktarı ise 51,363,867 PNT’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 2,484,714 PNT olan projenin piyasa değeri 10,863,092$’dır.

PNT tokeni şu anda kripto para borsalarında 0,217553$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2021’de 3,37$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.