PIVX (PIVX) Nedir?

PIVX (PIVX) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
478 kez okundu

PIVX; gelişmiş kullanıcı özellikleri ve yönetişim mekanizmasına sahip, çok amaçlı Masternode’lar içeren açık kaynaklı eşler arası para birimidir. Bitci.com olarak bu makalede PIVX Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak PIVX’in güçlü yönlerine ve fiyatına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Uygulama ve ödemeden bağımsız bir blok zinciridir. Yerel kripto para birimini ağ güvenliğini koruyanlara ve yönetmeye yardımcı olanlara ödül olarak kullanmaktadır. Platform tüm işlem ücretlerinin %100’ünü yakmaktadır. Platform, Proof of Stake gizliliğin ve kullanıcı verilerinin korunmasında öncü olarak tanımlanmaktadır. 

PIVX Nedir?

PIVX kendi kendini finanse eden ve topluluk tarafından yönlendirilen merkezi olmayan özerk bir organizasyondur. (DAO) PIVX’in üçüncü nesil bir gizlilik koini olması planlanmıştır. Dash’in masternode mimarisinin değiştirilen bir versiyonunu ve Zcoin’in Zerocoin gizlilik protokolünü kullanmaktadır.

Platform ilk olarak Ocak 2015’te Dash’in hard fork’u olarak oluşturulmuştur. Üstelik DarkNET (DNET) olarak piyasaya sürülmüştür. Ancak kripto meraklılarının pek ilgisini çekmeyen proje, 2017 yılında PIVX olarak yeniden markalandı.

PIVX’in Güçlü Yönleri Nelerdir?

 • Ödül Deposu: Platform, cüzdanlarında PIVX tutan herkesi ödüllendirmektedir. Kullanıcılar, cüzdanları çevrimiçi ve senkronize tutarak ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bu yardım ise kullanıcılara PIVX ödülü olarak geri dönmektedir.
 • Özel Geliştiriciler: PIVX’in geliştirme ekibi, 14+ yıllık blok zinciri geliştirme tecrübesine sahip üç kişiden oluşmaktadır.
 • Sürdürülebilir Ekonomi: PIVX; ölçeklenebilir, merkeziyetsiz ve esnek düğüm altyapısını desteklemek için ve enflasyon ile deflasyon arasında uzun vadeli sürdürülebilir bir denge için tasarlanmıştır.
 • Koruma Desteği: Kullanıcıların bakiyesi korunmaktadır ve her zaman işlem yapmaya hazırdır. Kullanıcılar kimliklerini, adreslerini ve bakiyeleri korunmalı olarak tutabilmektedir.
 • Hızlı ve Düşük Maliyetli İşlemler: Bir saniyeden kısa sürede PIVX ile para gönderilip alınabilmektedir.
 • Güvenli Soğuk Staking: Kullanıcılar PIVX’’lerini soğuk depoda güvenle tutabilmektedir. Ek olarak kullanıcıların sıcak cüzdanda stake yapıp ödül kazanma şansı da mevcuttur.
 • Masternode’lar ve Ödüller: Kullanıcılar teminatları çevrimdışıyken ağı güvenceye almak ve ikinci katman hizmetlerini sağlamak için ödül alabilmektedir.
 • Büyüme Potansiyeli: Platformun rakiplerine kıyasla 1 milyar dolarlık bir pazar farkı bulunmaktadır.
 • Yerleşik Topluluk Yönetimi: Yönetişim modeli, topluluk tekliflerinin oylamaya dayalı olarak finanse edilmesini sağlayan blok zincir tabanlı bir sistemi içermektedir.
 • Finansman: Yerleşik yönetim, sürekli geliştirme ve pazarlama için PIVX’nin mevcut olmasını sağlayarak her 30 günde bir bütçe dağılımı yapmaktadır.
 • Gelişmiş Cüzdanlar: PIVX cüzdanı için GUI’den mobil cüzdana kadar varlığınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak araçlar sağlamaktadır.
 • Uluslararası Topluluk: Platform, web sitesini ve materyallerini 30’dan fazla yerel dile çeviren, topluluk merkezlerini destekleyen ilk blok zinciri projelerindendir.
 • İnovasyon Geçmişi: Platform, Proof of Stake’in liderlerinden biri olarak yoluna devam etmektedir.
 • Kendi Kendine Finans Desteği: ICO olmadan piyasaya sürülmüştür. Bununla birlikte adil şekilde piyasaya sürülen birkaç paradan biridir.

PIVX’in Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre PIVX’in (PIVX) toplam ve dolaşımdaki arz miktarı 68,747,035$’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 546,357$ olan projenin piyasa değeri 21,129,605$’dır.

PIVX şu anda borsalarda 0,304494$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 13,56$ seviyesine yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.