PAX Dollar (USPD) Nedir?

PAX Dollar (USPD) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
888 kez okundu

PAX Dollar, Paxos Şirketi tarafından oluşturulan bir stabil koindir. Koinin amacı diğer stabil koinlerle benzer şekilde ABD dolarına sabit bir şekilde para transfer işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Yani anlayacağınız üzere platformun kripto para birimi USPD’nin değeri ABD Doları’na eşittir. (1 USPD = 1 ABD Doları) Doların sabit oluşunu blok zincir teknolojisiyle bir araya getirir. Ethereum blok zinciri üzerinde geliştirilmiştir.

PAX Dollar’ın (USPD) Amacı Nedir?

Platform, büyük kurumsal şirketlerin tercihlerle ortaklık kurarak rakiplerinin önüne geçmeyi amaçlamaktadır. New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın sıkı denetimine tabiidir. Dolayısıyla güvenilirdir.

PAX Dollar sayesinde kripto para piyasasında para transferi gerçekleştirmek ve kripto varlıkları bir yerden başka bir yere taşımak kolaylaşır. Dijital parayla itibarı para arasında köprü görevi görür.

Kullanıcılar PAX Dollar ile işlem yaparken herhangi bir işlem ücreti ödemezler. Kullanıcılar işlemlerini alt limit olmadan gerçekleştirmede özgürdürler. Kripto varlıkları PAX’a çevirilerek, piyasanın oynaklığından (volatilite) korunabilir. Üstelik işlemlerinizi istediğiniz vakitte gerçekleştirebilirsiniz. Bu sebepten olacak ki platform sloganını “İnternet hızında işlem imkanı” olarak seçmiştir. Platform dünya çapında banka hesabı olmayan 1,7 milyar insana dahi finansal erişim sağlayabilir.

PAX Dollar’ın Kurucusu Kimdir?

Proje 2018 yılında başlatılmıştır. New York merkezli platformun kurucuları Charles Cascarilla (CEO) ve Rich Teo’dur. Paxos’un müşterileri arasında PayPal, Credit Suisse, Societe Generale, StoneX ve Revolut gibi küresel şirketler bulunmaktadır. Üstelik Declaration Partners, Mthril Capital ve PayPal Ventures gibi yatırıcımlardan 500,000,000$’dan fazla fon almıştır. Şirketin New York, Londra ve Singapur’da ofisleri vardır.

PAX Dollar’ın Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre PAX Dollar, 1,023,249,568$’lık toplam arza sahiptir ve bu arzın tamamı dolaşımdadır. Mevcut fiyatı stabil koin olmasından ötürü 1$’dır. Projenin piyasa değeri ise 1,025,658,510$’dır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.