Ontology Gas (ONG) Nedir?

Ontology Gas (ONG) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
831 kez okundu

Ontology (ONG), web 3.0’a merkeziyetsiz kimlik ve veri çözümleri getiren bir blok zincirdir. Bitci.com olarak bu makalede ONG Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak ONT ve ONG tokenlerine değinecek, platformun ürünlerinden bahsedeceğiz.

Ontology Gas (ONG) Nedir?

Ontology, web 3.0’a güvenilir erişim sağlamak için altyapı oluşturmaktadır. Kullanıcılarına ihtiyaçlarına uygun blok zincir tabanlı çözüm sağlamaktadır. Kullanıcılara mevzuatlara uygun dijital kimlikler oluşturarak gizlilik sağlamaktadır. Bunun yanında yüksek hız, düşük maliyet, gizlilik ve şeffaflık sunmaktadır.

Platformun kurucusu Jun Li’dir. BT ve fintech alanında 17 yıl çalışmış, saygın bir “blok zincir çözümleri mimarı” olarak tanımlanmaktadır.

ONT ve ONG Tokenleri Nedir?

Platform iki farklı kripto para birimine sahiptir. Bunlar ONT ve ONG’dir. Bu tokenler, ağa güç verir ve merkeziyetsiz kimlik çözümleri geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Ontology, ölçeklenebilirliği, hızı, hacmi ve düşük maliyeti destekleyen bir mimari kullanarak çift tokenli bir model oluşturmuştur. ONT, ağda hem depolama hem de değer aktarma aracı olarak hizmet etmektedir. Ek olarak bu tokenin sahipleri, önerilen değişikleri ve projenin yönünü belirlemeyle alakalı konularda oy kullanabilmektedir.

ONG tokeni ise ağdaki ücretlerin ödenmesinde ve işlemlerde kullanılmaktadır. Akıllı sözleşmeleri dağıtılmasında kullanılan token ONG’dir. Bu token hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için ağın işlem maliyetlerini düşürmektedir.

Ontology’nin Ürünleri Nelerdir?

Platform dört farklı ürüne sahiptir. Bunlar ONTO Wallet, ONT ID, Wing Finance ve SAGA’dır.

  • ONTO Wallet (Cüzdan)

Kullanıcılar ONTO Cüzdanı’nı kullanarak hem ONT hem de ONG’yi depolayabilmektedir. ONTO, Web 3.0 için zincirler arası bir kimlik ve varlık yönetimi çözümü olarak tanımlanmaktadır. ONTO Cüzdan mobil uygulama olarak, ONTO Web Cüzdan ise PC’lerde Chrome uzantısı olarak kullanılabilmektedir. Ek olarak cüzdan, ONT staking ve ONG ödüllerinin yönetimini de desteklemektedir. Cüzdan sayesinde kullanıcılar, varlıklarını ve kimliklerini tek bir yerden yönetebilmektedir.

  • ONT ID (Kimlik)

Ontology, insanların kimlikleri ve verilerinin şifreleme yoluyla korunduğu bir gelecek öngörmektedir. Bu sebeple ONT ID, zincirdeki ve zincir dışındaki verilerin korunacağı bir Ontology ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Platforma göre ONT ID’yi kullanmak kullanıcı kimliklerinin ve önemli kişisel bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesinden korumaktadır.

  • Wing Finance (Protokol)

İtibar puanıyla desteklenmiş platformun DeFi borç verme protokolüdür. OScore, ONT ID’nin diğer yüzü olarak tanımlanmaktadır ve bir blok zincirdeki ilk itibar puanlama sistemidir. OScore, kullanıcıların kredi verme gibi DeFi işlevlerine ek olarak doğrudan Wing.Finance’de saygın olduğu takdirde kredilere ulaşmasına sağlamaktadır.

  • SAGA (Protokol)

SAGA, kullanıcıların adil ve güvenli şekilde veri satın almasına yaramaktadır. Kullanıcılar bu merkeziyetsiz veri protokolüyle para da kazanabilmektedir.

Ontology Gas’ın (ONG) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Ontology Gas’ın (ONG) toplam arzı 1,000,000,000 ONG’dir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı tam olarak bilinmemektedir. Projenin son 24 saatlik ticaret hacmi 32,674,255$’dır.

ONG şu anda borsalarda 0,9217638$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Eylül 2018’de 4,39$ seviyesine yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.