Olympus (OHM) Nedir?

Olympus (OHM) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
778 kez okundu

Olympus, OHM tokenine dayalı merkezi olmayan bir rezerv para birimi protokolüdür. Her OHM tokeni, Olympus’taki bir dizi varlık (DAI, RAX vb.) tarafından desteklenir ve ona altına düşmeyeceği gerçek bir değer vermektedir. Bitci.com olarak Olympus OHM nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Olympus (OHM) Nedir?

Olympus bazen algoritmik bir stabil koin olarak adlandırılabilmektedir. Ancak fiyatını yönetmek için rezerv varlık kullandığından daha çok merkez bankasına benzemektedir. OHM ve USDC gibi stabil koinler arasındaki fark; OHM’nin belirli bir fiyata sabitlenmemiş olmasıdır. Teorik olarka OHM için taban fiyat 1 DAI’dir. Ancak pratikte bir prim ve hazine değeri fiyata eklenmektedir.

Ayrıca platformun aktardığı bilgiye göre; Olympus, stake ve bonding yoluyla ekonomik ve oyun-teorik dinamikleri piyasaya sunmaktadır.

Platform, dünyaya istikrar ve şeffaflık getirmek için topluluğa ait merkeziyetsiz bir finansal altyapı inşa etmeyi amaçlamaktadır. Olympus, OHM tokenin DAO tarafından kontrol edildiği, politika kontrollü bir para birimi sistemi oluşturulması için çalışmaktadır. Platforma göre uzun vadede, OHM tokenin küresel bir hesap birimi olarak işlev görecek ve bu sistemin istikrarı için kullanılacak.

Olympus tek bir kişi ya da kurum tarafından değil, DAO tarafından yönetilmektedir. Tüm kararlar topluluk üyeleri tarafından tartışılmaktadır. Kararlar token sahiplerinin verdiği oylar neticesinde alınmaktadır.

Olympus’a Nasıl Katılınır?

Piyasa katılımcıları için iki ana strateji vardır: Staking ve Bonding. Staker’lar, daha fazla OHM tokeni karşılığında OHM tokenlerini stake etmektedir. Bonder’lar ise sabit bir hak kazanmanın ardından indirimli OHM tokenleri karşılığında LP veya DAI tokenleri sağlamaktadır.

OlyZaps

Gaz ücretlerini daha şeffaf ve verimli hale getirmektedir. Kullanıcıya zaman kazandırır ve karmaşıklığı azaltmaktadır. OlyZaps ile herhangi bir varlık hisseli OHM varyasyonlarına dönüştürülebilmektedir.

Olympus Pro

Platformun hizmet tahvil protokolü olarak adlandırılmaktadır. Protokollerin kendi likiditelerini elde etmelerine yardımcı olması planlamaktadır. Protokollerin likidite kiralamak için yüksek teşvikler ödemesi gerekmez. Ek olarak işlemleri kolaylaştırmak için likiditenin kalıcılığı garanti edilmektedir.

Olympus’un (OHM) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Olympus (OHM) maksimum ve toplam arzı 12,876,157 OHM’dir. Dolaşımdaki arz miktarı 11,975,883 OHM’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 7,445,655$ olan projenin piyasa değeri 484,205,563$’dır.

Olympus (OHM) şu anda 40,51$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 1,451$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.