Ocean Protocol (OCEAN) Nedir?

Ocean Protocol (OCEAN) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
742 kez okundu

Ocean Protocol, veri alışverişine olanak tanıyan merkeziyetsiz bir veri protokoldür. Bitci.com olarak bu makalede Ocean Protocol nedir sorusuna detaylı olarak yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Ocean Protocol (OCEAN) Nedir?

Protokol kendi deyimiyle verilerin değerini ortaya çıkarmaktadır. Veri sahipleri ve tüketiciler, verileri güvenli, gizliliği koruyan bir şekilde yayınlamak, keşfetmek ve tüketmek için Ocean Market uygulamasını kullanır. OCEAN sahipleri, likiditeyi veri havuzlarına aktarmaktadır.

Geliştiriciler, kendi veri cüzdanlarını, veri pazar yerlerini ve daha fazlasını oluşturmak için Ocean kitaplıklarını kullanmaktadır.

Ocean Market, veriler için açık kaynaklı bir topluluk pazarıdır. Bir AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı) kullanarak fiyatın otomatik olarak belirlenmesini sağlamaktadır. Her veri tokeni, gazı verimli bir şekilde dağıtan kendi AMM havuzuna sahiptir. Bununla birlikte market, geliştiricilerin kendi pazar yerlerini ve diğer uygulamaları oluşturmalarına yardımcı olacak araçlar içermektedir.

OCEAN Tokeni Nedir?

OCEAN hizmet tokeni, veriler üzerinde pay sahibi olmak, topluluk finansmanını yönetmek ve veri satın alıp satmak için kullanılmaktadır. Kullanım hacmindeki artışla birlikte artacak şekilde tasarlanmıştır.

Arzı 1,41 milyar token ile sınırlandırılmıştır. Ek olarak bu arzın %51’i OceanDAO’nun küratörlüğünü yaptığı topluluk projelerini finanse etmek için bir programa dağıtılmaktadır.

ERC-20 tokenidir. Bu kripto para cüzdanları, borsalar ve diğer merkeziyetsiz finans (DeFi) araçlarından yararlanarak veri cüzdanlarını, veri alışverişlerini ve veri işbirliklerini mümkün kılmaktadır. Akıllı sözleşmeleri ve kitaplıkları, veri hizmetlerini yayınlamayı ve tüketmeyi kolaylaştırmaktadır.

OCEAN’ın Tokeninin Özellikleri Nelerdir?

  • Stake: Kullanıcılar, işlem ücretleri ve staking ödülleri kazanabilmektedir. Staking, bir datoken-OCEAN havuzuna likidite eyleme eklemidir. Stake yapanlar, her bir veri satın alma işlem ücretinden hisseleriyle orantılı olacak şekilde pay almaktadır. Ek olarak stake yapanlar, henüz yayınlanmış farming programı sayesinde ileride daha fazla gelir elde edeceklerdir.
  • Yönetim: Kullanıcılar, hangi topluluk projelerinin finanse edileceğinin kararı vermek için OceanDAO’da OCEAN’ı kullanmaktadır. Yatırımcılar, her bir ekip/proje hakkında bilgi edinmek için çalışma yapmaya ve oy vermeye teşvik edilmektedir.
  • Değişim Birimi: OCEAN, platformun marketinde veri alıp satmak için varsayılan değişim birimidir. Kullanıcılar, markette veri yayınlayarak ya da kendi platform destekli pazarlarını oluşturarak gelir elde edebilmektedir.

Ocean Protocol’un (OCEAN) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre OCEAN’ın toplam arz miktarı 613,099,141 OCEAN’dır. Dolaşımdaki arz miktarı ise 434,026,836 OCEAN’dır. Bununla birlikte on 24 saatlik ticaret hacmi 15,399,892$ olan platformun piyasa değeri 245,796,064$’dır.

OCEAN’ın işlem gördüğü mevcut fiyat 0,565974$’dır. Ancak Nisan 2021’de 1,93$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.