Numerai (NMR) Nedir?

Numerai (NMR) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
557 kez okundu

Numerai, geliştiricilerin ve veri bilimcilerin gelişmiş güvenirlikli makine öğrenim modelleri denemelerine ve oluşturmalarına olanak sağlayan platformdur. Bitci.com olarak bu makalede Numerai nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Numerai (NMR) Nedir?

Platform, bir hedge fonu tarafından yaratılan ve piyasaya sürülen ilk kripto para birimi olduğunu iddia etmektedir.

Numerai’nin (NMR) ana hedefi, veri bilimi alanına ademi merkeziyetçilik getirmektedir. Ek olarak ise geliştiricilerin etkili makine öğrenimi tahmin modelleri oluşturma konusunda rekabet etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Platform 2015’in sonlarına doğru San Francisco’da kurulmuştur. Platformun kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Richard Craib’dir.

Numerai Token Nedir?

Numeraire, ERC-20 standardına sahip bir tokendir. Ethereum tokenleri, Ethereum blok zincirinde yürütülen akıllı sözleşmeler olarak temsil edilir. Numeraire’in akıllı sözleşmesinin kaynak kodu herkese açıktır.

Ethereum akıllı sözleşmesi, 21 milyondan fazla Numeraire’nin basılmayacağı belirtmektedir. Numerea, Numerai’nin liderlik panosundaki tarihsel sıralamalarına göre veri bilimcilere 1 milyon Numeraire gönderecektir. İlk dağıtım sonra, akıllı sözleşme maksimuma ulaşana kadar her hafta sabit sayıda Numeraire basacaktır.

NMR tokenin ana faydalarından biri, modelleri Numerai Turnuvası’nda iyi performans gösteren veri bilimcilere verilecek olmasıdır. Bu daha fazla insanın turnuvada yarışmasını ve tokenin daha değerli hale getirilmesini sağlamaktadır.

Numerai Tournament (Turnuvası)

Numerai Turnuvası, borsayı tahmin etmek için soyut finansal veriler üzerinde makine öğrenim modelleri oluşturduğunuz yerdir. Performansa dayalı ödüller kazanmak için modelleriniz NMR kripto para birimiyle stake edilebilmektedir.

Numerai’nin hisseli modelleri, küresel borsada Numerai hedge fonunun sermayesini kontrol eden Meta Modeli oluşturmak için birleştirilmektedir.

Numerai CLI (Komut Satırı Arayüzü)

Numerai CLI bir komut satırı aracıdır. Kendi hesaplama kümenizi oluşturarak ve tahmin düğümlerinizi de kümenize dağıtarak haftalık iş akışınızı otomatikleştirmenize yaramaktadır.

Amaç, Numerai modelleriniz kaynakları bulut sağlamaktır. Böylece her hafta otomatik olarak gönderebilirler. Üstelik bu sayede geç gönderimler yüzünden endişelenmenize gerek kalmamaktadır.

Numerai’nin (NMR) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Numerai’nin (NMR) toplam arzı 10,970,006 NMR’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 5,911,112 NMR’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 5,063,474$ olan platformun piyasa değeri 166,501,804$’dır.

NMR’nin işlem gördüğü mevcut fiyat 28,12$’dır. Ancak Mayıs 2021’de 93,15$’ı görmüş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.