NFT Nedir?

NFT Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
705 kez okundu

NFT (Non-Fungible Token), başka bir eşi bulunmayan dijital varlıklara verilen isimdir. NFT’ler blok zincir teknolojisi kullanılarak üretilmektedir. Çoğu Ethereum standartları kullanılarak üretilen NFT’ler, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarında işlem görür. Bitci.com olarak bu makalede NFT Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

NFT Nedir?

Non-Fungible Token yani NFT’nin Türkçe karşılığı değiştirilemez tokendir. “Değiştirilemez” kelimesi aslında benzersiz (eşi olmayan) anlamını taşımaktadır. Müzik, spor, resim, sanal oyun ögeleri veya GIF’ler gibi birçok nesne NFT olarak oluşturulabilmektedir.

Çoğu NFT, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır. Ancak farklı blok zincirleri de kendi ağlarını kullanarak NFT’ler oluşturabilmektedir.

NFT’ler yatırımcılarına kopyalanma ihtimali bulunmayan bir eser vermektedir. Gerçek dünyada, çok ünlü bir ressamın eserinin kopyasına binlerce kişi sahip olabilir. Ancak o eserin orijinali tek bir kişide bulunur. NFT’ler bunu dijital dünyada sağlar.

NFT’lerin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

NFT’lerin tercih edilmesinde birçok sebep bulunmaktadır. Öncelikle eserlerin dijital ortamda yer alması ve merkezi bir idare olmadan hızlı bir şekilde alınıp satılması tercih sebeplerinin başında gelmektedir. En önemlisi ise daha önce bahsettiğimiz gibi eserin tek olması ve sahiplik ispatinin kolayca yapılabilecek olmasıdır.

NFT’ler üretimlerini yapan sanatçılar için de birçok faydaya sahiptir. NFT’lerin ortaya çıkışı ve sağladığı kazançlar, sanatçıların daha fazla üretim yapmasına neden olmuştur. Sanatseverlere ulaşmakta zorluk yaşayabilen sanatçılar, NFT’ler sayesinde bu zorluğu aşmıştır.  Eser sahibi, eserini fiziksel sınırlara takılmadan dünyanın herhangi bir yerindeki insana kolayca sergileyebilmektedir.

Ayrıca telif hakkının varlığı, sanatçıların NFT’lere yönelmesindeki nedenlerden bir diğeridir.  Bir sanatçı NFT’sinden sadece ilk satışında para kazanmamaktadır. O NFT’nin sonraki el değiştirmelerinde de sanatçı, satışlardan pay almaya devam etmektedir.

NFT Nasıl Yapılır?

Bir NFT yapmak için bir NFT platformunu ve bir dijital cüzdanı seçmeniz gerekmektedir. En popüler NFT platformu OpenSea iken Rarible, SuperRare, Nifty ve Axie Marketplace ise diğer popüler platformlardır. En çok kullanılan cüzdanlar ise MetaMask, Coinbase, Torus, Portis ve WalletConnect’tir.

Bir NFT yaratmak (minting) için kullanıcının öncelikle cüzdanına kripto para atması gerekmektedir. Bu alanda en çok kullanılan kripto para birimi Ethereum’dur. Sonrasında kullanıcının cüzdanını seçtiği bir NFT platformuna bağlaması gerekir. Bu bağlantı kurulduktan sonra kullanıcı, NFT’ye dönüştürmek istediği dosyayı platforma yükler. Yükleme işleminin ardından NFT oluşturulmuş olur. Bundan sonra kullanıcı NFT’sini istediği şekilde (sabit fiyat, açık artırma vb.) satabilmektedir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.