NEM (XEM) Nedir?

NEM (XEM) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
646 kez okundu

NEM (XEM), Ethereum’a benzeyen ancak popüler bir programlama dili olan Java ile yazılmış çift katmanlı bir blok zinciridir.

Kendini akıllı varlık blok zinciri olarak tanımlayan NEM, varlıkları ve verileri düşük maliyetle yönetmenin verimli bir yolunu arayan teknoloji platformudur.

NEM’in (XEM) Kurucusu Kimdir?

NEM, 2014 yılında Bitcointalk forum kullanıcıları Jaguar0625, BloodyRokie ve gimre tarafından oluşturuldu. Platform bugün ise Singapur merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan NEM Vakfı tarafından yönetilmektedir.

NEM’in (XEM) Güçlü Yönleri Nelerdir?

NEM’in ekosistemi, özel ve genel blok zincirleri arasında her türlü dijital varlığı sorunsuz şekilde bağlayıp aktaracak şekilde inşa edilmiştir. NEM, PoS konsensüsünden vazgeçmiş ve PoI’yi kullanmaya başlamıştır. PoI konsensüsünün dünyadaki ilk uygulayıcısıdır. Bu konsensüs, blok zincirine blok eklemek için uygun olan katılımcıları belirlemek için kullanılmaktadır.

PoS’ta bir kişi ne kadar çok stake ederse o kadar çok ödül ve itibar kazanmaktadır. PoI’de ise itibarı oluşturan üç temel faktör vardır. Vesting (cüzdanda 10,000 XEM tutulması), işlem ortaklıkları, 30 gün içindeki işlem sayısı.

NEM, gelişmiş ve verimli bir dağıtılan ekosistem oluşturmayı hedeflemektedir. Platform, kripto para birimlerinin sadece bir ödeme aracı olarak kalmayacağını ifade eden ilk projelerden biridir. NEM’in amacı, özel tokenlerden tedarik zinciri izleme protokollerine kadar her şeyi destekleyecek bir platform haline gelmektir.

NEM bu süreci Akıllı Varlık Sistemi (SAS) olarak adlandırmaktadır. SAS ile herkes; bir token oluşturmak, blok zincirinde veri yayınlamak, tedarik zinciri takibi gibi özel altyapı oluşturmak ve güvenlik sistemleri kurmak için NEM’i kullanabilmektedir.

XEM Tokeni Nedir?

Platformun kripto para birimi XEM’dir. XEM’in birinci işlevi, diğer blok zincirlerinde olduğu gibi değer aktarmaktır. Değer aktarmanın yanı sıra XEM, yönetişim kararlarını oylamakta da kullanılmaktadır. Ek olarak işlemleri doğrulamak için harvesters’lara yapılan ödemede de XEM’den faydalanılmaktadır.

NEM’in (XEM) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre NEM’in (XEM) toplam ve dolaşımdaki arz miktarı 8,999,999,999 XEM’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 21,356,209$ olan projenin piyasa değeri 900,401,614$ olarak hesaplanmıştır.

XEM şu anda kripto para borsalarında 0,100048$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 1,87$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.