Monero (XMR) Nedir?

Monero (XMR) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1421 kez okundu

Monero, özel ve sansüre dayanıklı işlere odaklanan lider kripto para birimidir. Açık kaynaklı ve gizlilik odaklıdır. Biri, bir başkasının bakiyesini ya da yaptığı işlemi göremez. Paranın kontrolü kullanıcıya aittir. Platformun kripto para birimi XMR’dir. 2014 yılında ortaya çıkan protokol ekibinin çoğunun anonim kalmayı tercih ettiği belirtilmiştir. Bu makalede Bitci.com olarak Monero nedir sorusuna detaylı şekilde cevap vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin çoğu şeffaf blok zincirlerine sahiptir. Gerçekleştirilen işlemler, dünyadaki herhangi biri tarafından doğrulanıp izlenebilmektedir. Bu durum, işlemlerin gönderen ve alan adreslerinin potansiyel olarak gerçek dünya kimlikleriyle bağlantılı olabileceği anlamına gelmektedir. Ancak Monero ise kullanıcıların anonimliğini sağlamayı amaçlamaktdadır. Bunun için gizliliği artıran çeşitli teknolojiler kullanmaktadır.

Monero (XMR) Nedir?

Monero (XMR) takip edilemez bir kripto para birimidir. İşlemleri gizlidir. ve izlenemez. Alternatiflerinin (Zcach gibi) aksine Monero her kullanıcının varsayılan olarak anonim olduğu tek kripto para birimidir. Gönderici, alıcı ve her işlemin miktarı, üç önemli teknolojinin kullanımıyla gizlenmektedir: Gizli adresler, Ring signatures (imzaları) ve RingCT.

Her işlem özel olduğu için Monero izlenemez. Bu onu gerçek, değiştirilebilir bir para birimi yapmaktadır. Yatırımcıların ve Monero’yu kabul eden kişilerin kara listeye alınmış veya kusurlu koinler hakkında endişelenmelerine gerek yoktur.

Platforma göre; Monero dünyanın en iyi kripto para araştırmacılarını ve mühendislik yeteneklerini çeken bir topluluktur. Monero Projesi, kripto para birimi gizliliği ve güvenliğinin ön saflarında yer almaktadır. Araştırma Laboratuvarı ve Geliştirme Ekibi, sürekli olarak yenilikçi teknolojiler üzerinde çalışmaktadır. Proje lansmanından bu yana dünyanın çeşitli yerlerinden 500’den fazla geliştiriciden katkı almıştır. Platform, herkesin katılabileceği çok sayıda forum ve sohbet kanalına sahiptir. Topluluk her zaman yeni üyelere açıktır.

Monero (XMR) Nasıl Satın Alınır ve Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar, Monero’yu kullanmak için öncelikle bir cüzdana sahip olmalıdır. Monero cüzdanları çeşitli platformlar için mevcuttur ve Monero’yu hemen kullanmak için ihtiyacınız olan her şeyi içermektedir.

Bir cüzdan kurduktan sonra bir miktar Monero almanız gerekmektedir. Madencilik yapmak ya da Montero karşılığında çalışmak gibi yollar vardır ancak en kolay yol bir borsa kullanmak ve fiat paranızı XMR’ye çevirmektedir. Merkezi ve merkeziyetsiz birçok borsa XMR’yi listelemektedir.

Monero bir para birimidir. Özel olarak ve düşük ücretlerle mallar, hizmetler ve diğer para birimleriyle değiştirilebilmektedir. Platform birçok kuruluşun ödemeler için memnuniyetle XMR’yi kabul edecektir.

Monero’nun (XMR) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Monero (XMR) toplam arzı tam olarak bilinmemektedir ancak dolaşımdaki arz miktarı 18,089,062$’dır. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 138,038,602$ olan Monero’nun piyasa değeri 2,837,487,786$’dır.

Monero (XMR) şu anda 158,84$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de 542,33$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.