Mirror Protocol (MIR) Nedir?

Mirror Protocol (MIR) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
1189 kez okundu

Mirror Protocol (MIR), gerçek dünya varlıklarının fiyatını takip eden değiştirebilir varlıkların oluşturmasını izin veren protokoldür. Bitci.com olarak bu makalede Mirror Protocol (MIR) Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca Mirror Protocol’un nasıl çalıştığına ve MIR tokenin fiyatına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Mirror Protocol (MIR) Nedir?

Merkeziyetsiniz finans sektöründe faaliyet gösteren sentetik varlıklar için merkeziyetsiz blok zinciri tabanlı bir protokoldür. Kullanıcıların hisse senetleri veya emtialar gibi gerçek hayattaki varlıkların tokenize edilmiş hallerini oluşturmasına izin vermektedir. Tokeni edilmiş bu varlıklara “sentetik” varlık denmektedir. Yani protokol sayesinde kullanıcılar, sentetik varlık oluşturabilecekleri araç ve özelliklere ulaşmaktadır.

Mirror Protocol (MIR) ile oluşturulan sentetik varlıklar, Mirrored Assets veya mAssets olarak adlandırılmaktadır. mAssets, temsil ettikleri gerçek hayattaki finansal varlıkların fiyatını yansıtmaktadır. Bu sebeple projenin adı da Türkçe karşılığı “ayna” olan Mirror olarak seçilmiştir.

Protokol, çapraz zincir ve çok zincir işlemleri gerçekleştirebilen Terra blok zinciri üzerindedir. Bu sayede kullanıcılar Binance Smart Chain ve Ethereum ağına Mirror Protokolü ile erişebilmektedir. Ayrıca protokol, akıllı sözleşmeler tarafından da desteklenmektedir.

Mirror Protocol’un (MIR) Nasıl Çalışır?

Protokol, Terra ağına dayalıdır. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi akıllı sözleşmelerle desteklenmektedir. Bu sebeple dünyanın dört bir yanından farklı kullanıcılar, emtia, hisse senedi vb. varlıkların ticaretini kolayca gerçekleştirebilmektedir. Bununla birlikte kullanıcılar, gerçek yaşam değerlerini temsil eden sentetik varlıklar da oluşturabilmektedir.

Terra, DPoS konsensüsü üzerinde çalışmaktadır. Geliştiricilerin kendi merkeziyetsiz uygulamalarını, protokollerini ve yazılımlarını oluşturmalarına olanak sağlamaktadır. Diğer yandan Mirror Protocol, DPoS’u Cosmos SDK olarak bilinen çok varlıklı ve herkese açık PoS zincirleri oluşturan açık kaynaklı bir çerçeveyle birleştirmektedir. Bu, protokolün “mVarlık” olarak da bilinen sentetik varlıklar oluşturmasını sağlamaktadır. Bir “mVarlık” oluşturulduktan sonra, Terraswap platformunda UST’ye karşı listelenmektedir. Protokol, tokenlerin (varlıkların), takası da dahil ağa likidite eklemeye yardımcı olmaktadır.

Mirror Protocol’un (MIR) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Mirror Protocol’un (MIR) maksimum ve toplam arz miktarı 370,757,000 MIR’dir. Dolaşımdaki arz miktarı ise 156,055,246 MIR’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 6,550,296$ olan MIR’in piyasa değeri 32,707,972$’dır.

MIR kripto para birimi şu anda kripto para borsalarında 0,209$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Nisan 2021’de 12,90$ seviyesine kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.