Metaverse Nedir, Nasıl Alınır?

Metaverse Nedir, Nasıl Alınır?

Bitci.com
Bitci.com
1044 kez okundu

Metaverse insanların dijital nesnelerle etkileşime gireceği, fiziksel çaba harcamadan sanal gerçeklik cihazları sayesinde kalıcı üç boyutlu ortamları destekleyen algısal bir evrendir. Kısaca dijital dünyaların birleştirilerek oluşturulduğu yapay bir evren olarak da açıklanabilmektedir.

Metaverse Nedir?

Kelime anlamı olarak karşılığı “Sanal evren”dir. Bu sanal evrende bilgisayarlar, android cihazlar ve 3D cihazlar kullanılır ve kullanıcının zihni yapay bir evrene  dahil olmuş olur. Günümüzde ise dijital içerikleri sadece görüntülemekle yetinmek istemeyen bazı kullanıcılar için bu içeriklerle etkileşime girebilecekleri yeni projeler ve ürünler ortaya çıkmaktadır. VR denilen sanal gerçeklik ve AR denilen artırılmış gerçeklikle birlikte online oyunlar ve bazı kripto para projeleri bu etkileşimi desteklemek için çalışmaktadırlar. Temel amaç dijital ve fiziksel dünyayı birleştirmektir. Bu evrende aynı fiziksel ortamda olmadığınız insanlarla bir şeyler paylaşabilecek ve birlikte bazı etkinliklere katılabileceksiniz.

Metaverse bildiğiniz gibi özellikle geride bıraktığımız 2021 yılında herkesin dilindeydi. Bu duruma yol açan birden fazla sebep olsa da Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ilginin Metaverse’e kaymasına neden olan ana faktör oldu. Facebook’un bu evrene yatırım yapacak olması da ilgiyi arttırırken halihazırda Facebook’un 2014 yılında Oculus VR isimli sanal gerçeklik şirketini 2,000,000,000$ karşılığında satın almış olduğunu da belirtmek gerek.

Metaverse Nasıl Alınır?

Facebook’un atmış olduğu adımlarla birlikte birçok yatırımcı şu sıralar Metaverse projelerine yatırım yapmakta. Şu anda birçok popüler Metaverse projesi olmakla birlikte bazı projeler rakiplerine göre öne çıkmış durumda. O projelerden bazıları şunlar:

  • Decentraland (MANA)
  • Bloktopia (BLOK)
  • The Sandbox (SAND)
  • Enjin (ENJ)
  • Star Atlas (ATLAS)
  • Axie Infinity (AXS)

Metaverse coinlerini almak tıpkı Bitcoin (BTC) ve Altcoin projelerini almak gibi. Yatırım yapmak istediğiniz projeyi belirledikten sonra o projenin yer aldığı güvenilir bir borsaya istediğiniz miktarda parayı yatırıp dilediğiniz Metaverse projesine yatırım yapabilirsiniz.

Metaverse coinlerini almakla yetinmeyip bu evrenden arazi almak istiyorsanız ise öncelikle kendinize bir dijital cüzdan edinmeniz gerekli. Sonrasında ise yatırım yapacağınız yani arazi alacağınız platformu belirleyip o platformun kripto parasını almanız gerekmektedir. Gereken coini aldıktan sonra ise ilgili platforma coininizi aktarıp bütçenize göre istediğiniz arsayı alabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.