Maker (MKR) Nedir?

Maker (MKR) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
557 kez okundu

Maker (MKR), MakerDAO tarafından oluşturulan ve amacı MakerDAO’nun DAI tokeninin istikrarını korumak olan kripto para birimidir. Ayrıca Dai Kredi Sistemi için de yönetişim sağlamaktadır. Bitci.com olarak bu makalede Maker Nedir ve MKR Nedir sorularına yanıt vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Maker Nedir? MKR Nedir?

Platformun akıllı sözleşme platformunda çalışan Ethereum tabanlı bir yardımcı program ve yönetişim tokenidir.

MakerDAO, MKR ve DAI olmak üzere iki farklı iki tokene sahiptir. DAI, değişken kripto para birimlerine alternatif ve yeni bir finansal sistem türü sağlamak için tasarlanmıştır.

Diğer yandan MKR, “dynamic system of Collateralized Debt Positions (CDP’s), otonom geri bildirim mekanizmaları ve dış aktörlerden oluşan dinamik bir sistem” yardımıyla DAI’yi stabilize etmek için kullanılmaktadır. Maker (MKR) sahipleri, DAI’yı 1 ABD Doları’na eş tutmak için platformdaki ayarlamaları oylamaktadır. Ayrıca DAI sistemini finanse etmek için yeni MKR tokenleri basılıp satılmaktadır. Ayrıca Maker’ın (MKR) başka işlevi e Ethereum tabanlı tokenler arasında Maker ve Dai satan ERC-20 borsası OasisDEX için kaldıraç ve likidite sağlamaktır.

Maker (MKR) Ne Yapar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi MRK tokeni, ortağı stabil koin olan DAI’nin değerini 1$’da tutmak için yardımcı olmaktadır. Maker (MKR), ETH fiyatının DAI sisteminin üstesinden gelemeyeceği kadar hızlı düştüğü bir senaryo için çözümdür. Teminat sistemi DAI değerini karşılamak için yeterli gelmez ek teminat için MKR oluşturulmaktadır. Daha sonrasında ise oluşturulan MKR’ler piyasaya satılmaktadır.

Maker’ın (MKR) Kurucusu Kimdir?

MakerDAO, 2014 yılında Rune Christensen tarafından Kaliforniya’da kurulmuştur. Çekirdek yönetim ve geliştirme ekibi 20 kişiliktir. Üç yıllık geliştirme sürecinin ardından MakerDAO, DAI’yi piyasaya sürmüştür.

Maker (MKR) Toplam Arzı Nedir? MKR Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Maker (MKR) maksimum arzı 1,005,577 MKR, toplam arzı ise 977,631 MKR’dir. Diğer yandan dolaşımdaki arz miktarı ise 901,310 MKR’dir. Bununla birlikte Maker’ın (MKR) son 24 saatlik ticaret hacmi 44,255,497$ iken piyasa değeri 677,756,319$’dır.

MKR tokeni şu anda kripto para borsalarında 751,87$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Mayıs 2021’de 6.292,31$’a kadar yükselmiş ve kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.