Livepeer (LPT) Nedir?

Livepeer (LPT) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
763 kez okundu

Livepeer, canlı ve isteğe bağlı video akış içeriği sunmak için Ethereum üzerine kurulan bir hizmet platformudur. Bitci.com olarak bu makalede LPT Nedir sorusuna yanıt vereceğiz. Ayrıca projenin amacına, kullanıcısına sunduklarına ve fiyatına değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Livepeer (LPT) Nedir?

Protokol, günümüzün yüksek video akışı talebini karşılayacak uygun maliyetli ve güvenli altyapı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca herhangi bir yayıncı için merkezi yayın çözümlerine ekonomik açıdan bir alternatif sunmayı amaçlamaktadır.

Ekosisteminin merkezinde, Livepeer ağını güvenceye almak ve video kodlama sürecini destekleyenlerin iş sorumluluklarını koordine etmek için kullanılan Livepeer Token (LPT) bulunmaktadır.

Livepeer (LPT) Neye Çözüm Sunmaktadır?

Kullanıcılar haliyle Livepeer’u popüler video platformu YouTube ile kıyaslamaktadır. Ancak Livepeer; videoyu barındırmamak, depolamamak veya dağıtmamakla kendisini YouTube vb. geleneksel video akış hizmetlerinden ayırır. Bunun yerine platfform, videoyu yayıncılardan tüketicilere daha verimli şekilde aktarmak için bilgi işlem gücünü kullanan bir teknoloji üzerinde çalışmaktadır.

Video akışı, dünya çapında internet bant genişliği kullanımının ana kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Hatta internet kullanımının yüzde 80’ini video akışlarının oluşturduğu belirtilmektedir.

Video yayıncıları için en büyük maliyet, ham videoyu, cep boyutundaki akıllı telefonlardan yaşamdan daha büyük reklam panolarına kadar birden fazla cihaz ve ağda oynatılabilmesini sağlamak için dönüştürme ve yeniden biçimlendirme işlemi olan kod dönüştürme işleminde yatar.

Livepeer, yayıncılara binlerce dağıtılmış işlemciye erişim sağlayarak, uygulama geliştiricilerinin güvenli, verimli ve uygun fiyatlı bir mimaride videolar oluşturmasına olanak tanıyarak video kod dönüştürme pazarını bozmayı hedeflemektedir.

LPT Tokeni Nedir?

LPT, Livepeer ağınının protokol tokenidir. Ancak değişim tokeni değildir. Yayıncılar, ağda video yayınlamak için Ethereum’u (ETH) kullanmaktadır. İşleme ve bant genişliğine katkıda bulunan düğümler, yayıncılar alınan ücretleri (ETH) kazanmaktadır. LPT ise ağ üzerinde iş yapmak isteyen katılımcıların, işin ağ üzerinde nasıl dağıtılacağını koordine etmek ve işin doğru şekilde yapılacağına dair güvenliği sağlamak için pay aldığı bir stake  koinidir.

Livepeer’in (LPT) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Livepeer’in (LPT) maksimum, toplam ve dolaşımdaki arzı 24,918,514 LPT’dir. Bununla birlikte son 24 saatlik ticaret hacmi 16,293,194$ olan projenin piyasa değeri 748,808,220$’dır.

LPT tokeni şu anda borsalarda 29,92$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Kasım 2021’de 100$ sınırına dayanarak ve 99,03$’ı görerek kendi fiyat rekorunu kırmıştır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.