Lisk (LSK) Nedir?

Lisk (LSK) Nedir?

Bitci.com
Bitci.com
695 kez okundu

Lisk (LSK) blok zincir tabanlı, merkezi olmayan bir uygulama platformudur. Mayıs 2016’nın başlarında Max Kordek ve Oliver Beddow tarafından ortaklaşa kurulmuştur. Bitci.com olarak bu makalede LSK Nedir sorusuna yanıt vereceğiz.

Lisk (LSK) Nedir?

Platform, JavaScript tabanlı bir platform olan Crypti’nin çatalıdır. Vizyonunu, dApp’ler için geliştirme sağlama ve blok zincir teknolojisinin erişebilirliğini genişletip kolaylaştırmak olarak belirlemiştir. 

Geliştiriciler, protokolle uyumlu blok zinciri uygulamaları geliştirebilmektedir. JavaScript ve TypeScript desteği nedeniyle geliştiricilerin yeni diller öğrenmelerine gerek yoktur.

LSK Tokeni Nedir?

LSK tokeni, projenin kripto para birimidir. Lisk blok zincirindeki işlem ücretlerinin ödenmesinde kullanılmaktadır. Ek olarak yazılım kurallarında önerilen güncellemeleri oylamak için de LSK tokeni gereklidir.

LSK tokeni çeşitli borsalar ve üçüncü taraf cüzdanları tarafından desteklenmektedir. Ancak LSK’yi saklamanın en çok önerilen yolu, hem masaüstü hem de mobilde bulunan resmi Lisk cüzdanıdır.

LSK’nin Avantajları Nelerdir?

Platform, geliştiricilerin ağ içinde çalışan “yan zincirler” aracılığıyla özel dApp’ler ve kripto para birimleri oluşturmasına olanak tanımaktadır. Bu yan zincirler, Lisk’e bağlıdır ve Lisk dAppleri’nin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilmektedir.

Bu blok zincirler Lisk’le uyumludur. Bundan dolayı projenin yazılım geliştirme aracı, kodlama kitaplıkları ve kripto para biriminde (LSK) yararlanabilmektedir.

Bazı programlama dili gereksinimleriyle ilişkisi önemli öğrenme eğriler, blok zincir tabanlı çözümlerin geniş çapta benimsenmesini engellemiştir. Lisk, JavaScript’te dApp geliştirmeyi etkinleştirerek bu sorunu çözmektedir. Bu özellikle geleneksel bir bakış açısına sahip geliştiricilere hitap etmektedir.

Ek olarak JavaScript dışında Lisk’in çalıştığı diğer programlama dili ise TypeScript’tir. Lisk’le çalışan geliştiricilerin genellikle yeni platformlara özel programlama dili öğrenmeleri gerekmemektedir.

Lisk’in (LSK) Özellikleri Nelerdir?

  • Açık kaynaklı: Lisk ürünleri tamamen açık kaynaklı olarak geliştirilmiştir.
  • JavaScript desteği: En popüler programlama diline kendini adamıştır.
  • Özelleştirilebilir: Toplam esneklikle blok zinciri uygulamaları geliştirmeye olanak tanımaktadır.
  • Proof-of-Stake: Ölçeklenebilir ve enerji açısından verimli fikir birliği algoritmasını kullanmaktadır.

Lisk’in (LSK) Toplam Arzı ve Mevcut Fiyatı Nedir?

Coingecko verilerine göre Lisk’in (LSK) toplam arzı tam olarak bilinmemektedir. Ancak dolaşımdaki arz miktarı 144,818,773 LSK’dir. Projenin son 24 saatlik ticaret hacmi 21,647,123$ iken piyasa değeri 386,989,457$’dır.

LSK şu anda borsalarda 2,67$ seviyesinden işlem görmektedir. Ancak Ocak 2018’de rekor fiyatı olan 34,92$’ye kadar yükselme başarısı göstermiştir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.