Kripto Para Haberleri

Kripto Para Haberleri

Bitci.com
Bitci.com
2979 kez okundu

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biridir haber alma isteği ve özgürlüğü. İster profesyonel olsun isterse amatör ilgi alanlarıyla ilgili gelişmeleri, yenilikleri duymak, görmek ve bilmek ister. İnsanlar bunu kimi zaman profesyonel olarak işinde kullandı, kimi zaman ise merak duygusu tatmin etmek için… Yani bu, zaman zaman isteğe bağlı zaman zaman ise bir nevi zorunluluk oldu. Tıpkı kripto para haberlerine yatırımcının duyduğu ihtiyaç ve zorunluluk gibi…

Bu kısa girişten sonra konumuza dönelim… Kripto paralara
Bundan yaklaşık 10 yıl önce hayatımıza girdi bu kavram. Şimdiki geldiği nokta ilginç ve bir o kadar da şaşırtıcı… Eminiz ki bitcoin‘in yaratıcısı olarak bilinen ve bu uygulamanın bir parçası olarak aynı zamanda ilk blok zinciri veritabanını tasarlayan ve 2010 yıl sonuna kadar kadar Bitcoin‘i geliştirmeye devam eden Satoshi Nakamoto adlı kişi veya grubun bile şu anki manzara karşısında ciddi şaşkınlıkları vardır. Çünkü artık kurucu ortağı dahil olmak üzere kripto para dünyası, kripto dünyası çoğumuzun daha önceleri hayal bile edemeyeceği bir noktaya geldi. Bu aşikar… Günlük bazda yaşanan işlem hacmi ve pazar büyüklüğü sürekli artan bir sektör artık kripto para piyasası. Böyle olunca da iktisatın genel kuramı yani kıt kaynaklarla sonsuz ihtiyaçların karşılanması durumu bir nevi kripto dünyası için de geçerli olur hale geldi.

Kripto para haberleri artık bir ihtiyaç


Bütün bu gelişmeler, gelinen son nokta ve ilginin sürekli artması kripto para piyasası için yeni bir ihtiyacın ister istemez doğmasına neden oldu. Çünkü artık kripto para bir yatırım aracı haline geldi. Böyle olunca da yatırımcının hem yatırım kararı almasında hem de bilgisini biraz daha artırmasında önemli bir etken oldu. O da kripto para haberleri… İhtiyaca paralel olarak bu konuya olan talep öyle bir arttı ki artık dünyanın dört bir yanında yeni internet siteleri ya da bloglar oluşturuldu. Bazı televizyon kanalları ise sadece Bitcoin konulu yeni ekonomi programları yapmaya başladı. Bu kadar çok haber kaynağının olması kısmen iyi oldu. Ancak bu kadar çok seçenek bazı olumsuz durumları da beraberinde getirmedi değil. Zira kripto para sektörüne ilgi duyan yatırımcı hem aşırı bilgi kirliliğine hem de haber kaynaklarının çokluğundan dolayı zamanında bilgi alamama gibi bazı sorunlarla karşılaştı.

Bir konu da kripto para haberlerini sunan hazırlayan kişilerin deneyimleri zaman zaman sorun teşkil etmeye başladı. Aslında bunu sürecin bir nevi doğal bir sonucu olarak görmekte fayda var. Çünkü her ne kadar yaklaşık 10 yıllık bir geçmişe sahip olsa da kripto para piyasası asıl 2017 senesiyle birlikte çok konuşulmaya başladı. Bu tarihten itibaren ilginin ve farkındalığın ciddi anlamda arttığı gözlendi. Hal böle olunca da haberleri yapanların deneyimleri ve bilgi birikimleri sorgulanır hale geldi.


Hız ve güven


Bu kadar çok kaynak, bu kadar çok seçenek… Yatırımcı için yatırımlarını yön verecek haberler konusunda seçim yapılması zor olmasının yanında gereklilik hale geldi. Temel olarak baktığımızda ise bu noktada kripto para haberleri için kullanıcı açısından iki kriter biraz daha fazla önem kazandı. Bunlardan biri haber veren kaynağın güvenilir olması. Zira yanlış ve dayanağı olmayan bilgilerle sunulan haberler ve analizler yatırımcıları yatırım kararları alırken yanlış yönlendirmeye kadar gitti. Bu konuda özellikle kripto para haberleri için ciddi bir sorun oluşmaya başladı.

İkincisi ise hız… Sadece kripto para piyasası için değil sermaye piyasasının tamamı için olmazsa olmazlarında bir kavramıdır hız. Zira fiyatların anlık değiştiği, kripto para haberlerinin fiyatlar üzerinde son derece etkili olduğu bir dönemde olması bilgiye ve habere ulaşmada ya da sunmada en az güvenilir olması kadar hızın da etkili olması biraz daha önemli olmaya başladı. Bir haberin ya da analizin ya da önemli bir son dakika bilgisinin verilmesi gereken zamanından sonra kullanıcıya yatırımcıya sunulması, o haberin içeriği detayı ne kadar iyi olursa olsun haberin ya da analizin faydasını bazen sıfıra kadar indirebilmektedir. Bu sebepledir ki en az haberin ya da analizin en az güvenilirliği yanında kullanıcıya ya da yatırımcıya sunulmasında hızın da önemi vardır.

Bu bilinçle yayın hayatında bu iki kriteri baz alan bitci.com, kullanıcılarının bu ihtiyaçlarını karşılamak için hem tecrübe hem de bilgi açısından oldukça kuvvetli bir ekiple kullanıcılarının karşısında çıktı. Düzenli olarak yapılan haber ve analiz toplantılarında bu iki kriterin önemi üzerinde sürekli duran bitci.com, sadece kripto para haberleri değil deneyimli tanınmış yazar kadrosuyla da kuvvetli analiz ve yorum kanadında iddialı bir konuma geldi. Kripto haberlerinin yanı sıra kurduğu deneyimli ve tanınmış analiz ve yazar kadrosuyla da bitci.com kripto para piyasası ile ilgili gelişmeleri zamanında ve güvenilir bir şekilde kullanıcısına ve okuyucusuna sunmak için hazır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.