Kripto Para Fiyatları

Kripto Para Fiyatları

Bitci.com
Bitci.com
1982 kez okundu

Günümüzde kripto paralar artık hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Hatta birçok devlet ve büyük şirket kripto paraları kullanarak projeler bile oluşturuyor. Peki geleceğin para birimi olarak lanse edilen bu para birimini tam olarak nedir? Amacı ne? Nasıl alınır? Kripto para fiyatları ne durumda? Bu soruların cevaplarını gelin birlikte inceleyelim. Basit bir anlatımlar Kripto para dijital olarak yaratılan fiziki bir yapısı olmayan, şifreli ve takas işlemlerinde kullanılan bir para birimidir. Kullanıdğımız banka ve kredi kartlarında da aslında kripto para mantığı uygulanır. Mesela bir ürün aldığımız zaman sadece işlemlerin verilerinde farklıllıklar olur. İki ürün arasındaki temel fark kripto paraların merkezi olmayan bir yapıda oluşu. Bunu biraz açarsak bu varlıklıklar hiçbir ülke,banka veya hükümetin kontrolün de değil. Bunun olması bu sistemin daha güvenlikli bir yapı olmasını oluşturuyor.

Biraz eskiye dönelim ve kripto para tarihine bir bakış atalım. Aslında kripto para fikri yeni üretilen bir düşünce değil. 90 ların başından beri bu yolda belli adımlar atıldı. Birçok proje meydana getiridli ama bunların çoğu yaşanan sıkıntılardan dolayı bitirilmek zorunda kaldı. Ta ki 2009 yılında Satoshi Nakamoto adında bir grup veya bir kişinin geliştirdiği Bitcoin çıkana dek. Açık kaynak kodlu bu dijital para tamamen merkeziyetsiz bir şekilde hayata geçirilmişti. Bitcoin işleminin dağıtık bir ağda tamamlanabilmesinin tek yolu Blockchain sisteminin onayından geçmektedir. Yapılan her işlem aynı türde işler ve herkes tarafından görülür. Yapılacak her transfer alıcı ve göndericinin cüzdan adresleri arasında olur. Onay bölümü madenciler tarafından gerçekleşir. Burda şifrelenmiş matematik problemine benzeyen işlemleri çözen bu üçlü donanımlar sayesinde işlme onaylanır. Onayı alınmış işlemler geri alınamaz. Kripto paraların üretim kısmı bilgisayarlar aracılığı ile olur. Her kripto paranın madenciliği yapılamaz. Örnek vermek gerekirse Ripple‘ın medenciliği yoktur çünkü ripple merkezi olan bir dijital varlıktır. Bir şirketın kontrolü altındadır. Bitcoin ise üretimi yapılan bir kripto paradır. Güçlü donanımlı bilgisayarar tarafından ve Asic miner denilen özel cihaz ile madenciliği yapılır.

Kripto paraları nasıl alırız?

Bunun cevabi kripto para borsalarıdır. Kripto para fiyatları aynı geleneksel borsalardaki gibi sürekli değişir. Bazen yüksek seviyelerde artış yaşanırken bazende sert düşüşler olabilir. Bunları iyi bir şekilde analiz ederek kripto para almak herzaman mantıklıdır. Kripto para fiyatları kendisiyle ilgili olumlu veya olumsuz haberler ilede artabilir veya eksilebilir. Gerekli düzenlemelerin hala tam oturamamış olmaması da kripto para fiyatları açısından olumsuz bir gelişmedir. Bununla beraber kripto para almak istiyorsanız yapmanız gereken güvenlik ve hız konusunda kendini ispat etmiş borsaları kullanmanız önerilr. Bu açıdan Türkiyede kendini hergün geliştiren ,hız e güvenlik konusunda uzman olan www.bitci.com‘a hiçbir ek ücret ödemeden hemen üye olun. Kullanıcı adınız ve şifrenizi belirledikten sonra oluşturacağınız hesabınız ile istediğiniz kripto para fiyatının değerini öğrenip belirlediğiniz miktarda kripto para satın alabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.